Sejm oficjalnie skrytykuje usuwanie krzyży ze szkół?
Koło poselskie Polska Plus złożyło w sejmie projekt uchwały krytykującej orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.
Kazimierz Ujazdowski (Polska Plus)
poinformował podczas konferencji prasowej w sejmie, że pod projektem uchwały "w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy" podpisało się ponad 40 posłów z jego koła oraz z klubów PO, PiS i PSL.
Ujazdowski podkreślił, że ta inicjatywa ma charakter ponadpartyjny, dlatego poparło ją wielu posłów z innych klubów. - Jest to chyba jedyna sprawa, w której posłowie PO i PiS działają wspólnie - mówił.
Projekt uchwały krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada tego roku zakazujące obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech. W projekcie napisano, że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary oraz wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka.
Ujazdowski podkreślił, że krzyż był w czasach pogardy dla ludzkich praw znakiem nadziei. - Świat, w którym istnieje zakaz obecności krzyża w sferze publicznej, jest po ludzku rzecz biorąc, światem nie do zniesienia - powiedział.
Autorzy projektu postulują, aby sejm wyraził "zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą spokój społeczny. W projekcie zawarty jest też apel do parlamentów państw członków Rady Europy o refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania.
- Jesteśmy przekonani, że Sejm RP powinien jasno upomnieć się o respektowanie wolności religijnej i przeciwstawić się dyskryminacyjnym praktykom, które oznaczają zakaz obecności krzyża w sferze publicznej - mówił Ujazdowski.
Także Ludwik Dorn (Polska Plus) uważa, że w całej Europie powinna zacząć się dyskusja na temat respektowania wolności wyznania i praw ludzi wierzących. - Impulsem do tej dyskusji powinna być zaś uchwała polskiego sejmu - powiedział.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł na początku listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".