Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT
Sejm odrzucił w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku wraz z informacjami o podstawowych problemach radiofonii i telewizji, jak i o działalności Rady Mediów Narodowych w ubiegłym roku.
Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT z działalności w 2023 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 r. głosowało 239 posłów, przeciw było 196, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. opowiedziało się 239 posłów, przeciw było 198, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sprawozdanie KRRiT i informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. wcześniej - 26 czerwca - odrzucił Senat. Za odrzuceniem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 roku głosowało 53 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymał się jeden senator.
Odrzucone sprawozdanie KRRiT oraz Rady Etyki Mediów. Co będzie dalej?
Natomiast za odrzuceniem informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku opowiedziało się 54 senatorów, przeciw było 29, od głosu wstrzymał się jeden senator. Co będzie dalej po takich decyzjach Sejmu i Senatu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co roku Krajowa Rada przedstawia Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły. Ustawa o radiofonii i telewizji mówi, że w przypadku odrzucenia tego dokumentu przez parlament kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały.
Ostateczna decyzja zależy jednak od prezydenta. Ma on na podjęcie decyzji 14 dni. Od jego ostatecznego zdania zależy, jaki będzie skład tych organów w najbliższym czasie.
Podobna sytuacja zdarzyła się tylko raz. W 2011 roku Sejm i Senat nie przyjęły sprawozdania KRRiT za rok 2010 oraz sprawozdania Rady Mediów Narodowych za ten sam rok.
Źródło: PAP