Sejm o unijnej konstytucji
Posłowie zajęli się projektem
uchwały Sejmu w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. W projekcie
zapisano też oczekiwania Sejmu wobec delegacji polskiej na
konferencję międzyrządową, która ma ostatecznie ustalić tekst
unijnej konstytucji.
Projekt uchwały opracowała sejmowa Komisja Europejska na podstawie propozycji złożonych przez kluby SLD i Platformy Obywatelskiej.
W projekcie napisano m.in., że Sejm popiera stanowisko rządu na konferencję międzyrządową, która rozpocznie się w Rzymie 4 października. Według projektu, od polskiego rządu Sejm oczekuje twardego stanowiska w kwestii "niewyrażenia zgody na pogorszenie pozycji Polski w Radzie Unii w stosunku do zasad przyjętych w 2000 r. w Nicei, które były znane Polakom głosującym w referendum europejskim".
Nicejski system podejmowania decyzji przyznaje Polsce siłę głosu w Radzie UE niemal równą krajom takim jak np. Niemcy czy Francja. Tymczasem w myśl projektu Traktatu Konstytucyjnego, korzystny dla Polski system nicejski zostanie zastąpiony w 2009 roku metodą, w której do podjęcia decyzji wystarczy poparcie większości państw Unii zamieszkanych przy tym przez 60% jej ludności. Siła głosu Polski zmniejsza się w tym systemie o połowę w stosunku do metody nicejskiej.
Inne oczekiwania wobec polskiej delegacji na konferencję międzyrządową wyrażone w projekcie uchwały dotyczą upomnienia się w preambule Traktatu Konstytucyjnego o wartości chrześcijańskie.
Sejm oczekuje też od polskiej reprezentacji uznania Sojuszu Atlantyckiego za podstawę europejskiego bezpieczeństwa wobec inicjatyw polityki obronnej opartych na kooptacji i konkurencyjnych wobec NATO.
Odnosząc się do osiągnięć Konwentu Europejskiego, który przygotował projekt Traktatu Konstytucyjnego, projekt uchwały zwraca uwagę m.in. na potwierdzenie celów, misji i wartości, które wyznaczają filozofię i praktykę integracji społeczeństw.