Trwa ładowanie...
d3y3a7p
20-07-2006 22:30

Sejm o partyjnych mediach publicznych

W sejmowej debacie nad sprawozdaniem Krajowej Rady posłowie PiS, Samoobrony i LPR zarzucali opozycji, że upartyjniła media publiczne, gdy działała poprzednia Krajowa Rada. Opozycja odrzucała te zarzuty. Zdaniem PO, SLD i PSL, to obecna koalicja upartyjnia media publiczne.

d3y3a7p
d3y3a7p

Pretekstem do wymiany poglądów był fakt, że sprawozdanie Krajowej Rady, której szefową była Danuta Waniek, przedstawiła obecna przewodnicząca tego gremium Elżbieta Kruk. To efekt nowelizacji z końca ubiegłego roku, która umożliwiła rozwiązanie poprzedniej Krajowej Rady i powołanie nowego składu.

Elżbieta Kruk podkreśliła, że obecna Krajowa Rada nie może ponosić odpowiedzialności za działalność swoich poprzedników.

Poseł PiS Andrzej Walkowiak zarzucał SLD, że razem z PSL i PO, jak powiedział, "dzieliło łupy" w Krajowej Radzie.

Wszystko prysło jak bańka mydlana w atmosferze afery Rywina. Ujawnione zostały wasze apetyty na dominacje nad mediami publicznymi - powiedział poseł Walkowiak.

d3y3a7p

Odwołujecie się do rewolucji moralnej, a rządzicie tak, że mogłaby się od was uczyć Danuta Waniek i Włodzimierz Czarzasty - mówiła z kolei posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Poseł SLD Piotr Gadzinowski powiedział, że tylko koalicja ma swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie. Dodał, że w poprzedniej Krajowej Radzie zasiadali reprezentanci opozycji, choć byli w mniejszości.

Poseł LPR Daniel Pawłowiec przekonywał, że koalicja doprowadziła do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych. Czas telewizji publicznej sterowanej za pomocą partyjnych telefonów już minął. Mamy media coraz bardziej normalne - stwierdził.

Jan Bury z PSL oburzał się, że koalicja chce poprzeć sprawozdanie poprzedniej Krajowej Rady, choć doprowadziła do uchwalenia ustawy, która ją rozwiązała. Rozwiązanie poprzedniej Krajowej Rady poseł Bury uznał za wotum nieufności.

d3y3a7p

Elżbieta Kruk powiedziała, że oceniana powinna być przede wszystkim działalność mediów publicznych. Przewodnicząca Krajowej Rady podkreśliła, że szefami Polskiego Radia i Telewizji Polskiej są nieleżni dziennikarze. Jeśli wiosna będzie panów prezesów, a jesień już nie, to wtedy się z państwem zgodzę. Wtedy to będzie porażka Krajowej Rady - zapewniła.

Posłowie mówili też o konieczności nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem Zofii Grabczan z Samoobrony, powinny się w niej znaleźć zapisy dotyczące koncentracji kapitału w mediach elektronicznych.

Głosowanie nad sprawozdaniem ma odbyć się w Sejmie w piatek wieczorem.

d3y3a7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y3a7p
Więcej tematów