Sejm: nowelizacja prawa karnego do komisji
Podczas posiedzenia Sejmu (T. Gzell/PAP)
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za skierowaniem do dalszych prac w komisjach prezydenckiego projektu zmian w prawie karnym. Aleksander Kwaśniewski proponuje m.in. zaostrzenie kar za niektóre typy przestępstw, jak np. gwałt zbiorowy czy udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uproszczenie i przyspieszenie procedury karnej.
Szefowa kancelarii prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz prezentując projekty powiedziała, że przyjęcie propozycji prezydenta przyczyni się do skutecznej walki z przestępczością i wzmocni poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli.
Grzegorz Kurczuk z SLD popierając projekt zauważył, że nawet najbardziej surowe prawo karne nie będzie spełniać swojej roli jeśli policja i sądy nie będą skutecznie ścigać przestępców.
Cezary Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej przyznał, że sama surowość kar nie zlikwiduje przestępczości. Upomniał się też o prawa ofiar. Zaproponował utworzenie specjalnego funduszu na rzecz ofiar przestępstw, na który sprawcy przestępstw wpłacaliby nawiązki zasądzone przez sąd.
Janusz Wojciechowski z PSL wyraził opinię, że na ograniczenie przestępczości wpłynąć musi także zmiana polityki społeczno-gospodarczej. Wiele bowiem przestępstw popełnianych jest - jego zdaniem - z biedy.
Lider Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński, który jako minister sprawiedliwości przygotował poprzednią, zawetowaną przez prezydenta nowelizację prawa karnego powiedział, że Aleksander Kwaśniewski przejął część jego propozycji, choć - jak się wyraził - projekt ministerialny załatwiał 60% problemów walki z przestępczością, a projekt prezydencki zaledwie 15%.
Swoje projekty zmian w prawie karnym zgłosili też posłowie PiS i LPR. (miz)