PolskaSejm nie wpuści komorników do szpitali

Sejm nie wpuści komorników do szpitali

Ochronie przed komornikami będą podlegały
pensje pracowników szpitali, środki przeznaczone na wypłatę
świadczeń, a także środki na świadczenia dla osób, które są
zatrudnione w zoz-ach na umowę o dzieło, albo umowę zlecenie -
zdecydował ostatecznie Sejm odrzucając senackie poprawki
do ustawy o ochronie pensji pracowników w publicznych szpitalach.
Senat proponował m.in., żeby ochronie przed komornikami podlegały
tylko i wyłącznie pensje pracowników szpitali.

Celem ustawy jest zapewnienie w najbliższym czasie pracownikom szpitali pieniędzy na wypłaty pensji. Chodzi o to, by komornicy nie mogli zajmować z kont zadłużonych publicznych szpitali pieniędzy, które są przeznaczone na wynagrodzenie dla pracowników.

Posłowie odrzucili także poprawkę Senatu, która zakładała, że pensje podlegałyby ochronie we wszystkich publicznych placówkach, a nie tylko w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Ustawa o ochronie wypłaty wynagrodzeń pracowników szpitali publicznych jest ustawą przejściową i będzie obowiązywała tylko do końca 2005 roku, chyba że wcześniej wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego.

Jej uchwalenie ma związek z wejściem w życie 5 lutego nowelizacji kpc. Przepisy te wywołały ostre protesty pracowników służby zdrowia, obawiających się, że komornicy zaczną zajmować pieniądze przeznaczone na ich pensje. Docelowo kwestię uniemożliwienia komornikom zajmowania na kontach publicznych zoz-ów pieniędzy na wypłatę pensji ma regulować nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)