Sejm nie odrzucił ustaw z planu Hausnera
Pierwsze trzy projekty ustaw z oszczędnościowego planu wicepremiera Hausnera: o świadczeniach przedemerytalnych, o emeryturach i rentach z FUS oraz o promocji zatrudnienia trafią do komisji nadzwyczajnej - zdecydował Sejm.
Sejm nie przyjął wniosków o odrzucenie już w pierwszym czytaniu tych projektów, czego domagała się cała opozycja, oprócz Platformy Obywatelskiej.
Za dalszymi pracami w komisji nad projektem ustawy o świadczeniach przedemerytalnych opowiedziało się 282 posłów, przeciw było 153, od głosu wstrzymał się jeden poseł; za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy emeryturach i rentach było 281 posłów, przeciw - 154, jeden poseł wstrzymał się od głosu; za dalszymi pracami nad projektem ustawy o promocji zatrudnienia - opowiedziało się 289 posłów, przeciwnych było - 147, nikt nie wstrzymał się od głosu;
Jak poinformował marszałek Sejmu Marek Borowski komisja nadzwyczajna do rozpatrywania ustaw związanych z planem Hausnera zostanie powołana na następnym posiedzeniu Sejmu.
Projekt ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje ograniczenia możliwości przechodzenia na świadczenia przedemerytalne oraz zrównanie ich wysokości do kwoty 600 zł (obecnie 500-1000 zł). Projekt podwyższa także o kilka lat staż pracy wymagany do otrzymania świadczenia. Zakłada ponadto, że każdy kto zdecyduje się na świadczenia przedemerytalne, będzie musiał przez pół roku pobierać zasiłek dla bezrobotnych, a urząd pracy będzie szukał dla niego zatrudnienia.
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS zakłada, że podwyżka rent i emerytur będzie następowała dopiero wówczas, gdy inflacja kumulowana od czasu ostatniej waloryzacji przekroczy poziom 5%, nie rzadziej jednak niż co 3 lata.
Natomiast projekt ustawy o promocji zatrudnienia usprawnia działanie urzędów pracy. Mają zostać odbiurokratyzowane, (nie będą wypłacać już świadczeń przedemerytalnych, rodzinnych), by urzędnicy mogli więcej czasu poświęcać na pomoc bezrobotnym w znalezieniu pracy. W projekcie znalazły się również zapisy zachęcające pracodawców do zatrudniania osób znajdujących się w najgorszej sytuacji na rynku pracy.
W sumie, do 2007 r. plan ma przynieść 54 mld zł oszczędności, z czego około 20 mld to oszczędności w wydatkach społecznych.