PolskaSejm: cztery wnioski o odwołanie Leppera

Sejm: cztery wnioski o odwołanie Leppera

Andrzej Lepper
W środę do Sejmu wpłynęły cztery wnioski o odwołanie Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka. Dyskusja i głosowanie nad nimi odbędzie się w czwartek - poinformował marszałek Sejmu Marek Borowski. Wnioski o odwołanie Leppera złożyły kluby SLD, UP, PO i PiS.

W miniony piątek na antenie olsztyńskiego Radia Uniwersyteckiego Lepper nazwał szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza kanalią, a jego ojca - zbrodniarzem, który zabijał Polaków. W niedzielę Lepper przeprosił za słowa skierowane pod adresem ojca szefa MSZ.

Wiceszef klubu parlamentarnego SLD Ryszard Kalisz powiedział we wtorek, że uzasadnienie wniosku o odwołanie lidera Samoobrony ze stanowiska wicemarszałka Sejmu dotyczy naruszenia podstawowych zasad godności sprawowania urzędu wicemarszałka, wielokrotne naruszanie prawa, wypowiadanie się lekceważąco o prawie, jak również ocena innej osoby działającej publicznie i użycie takich słów, które dyskredytują Leppera jako osobę, która prowadzi dyskurs polityczny.

Sposób uprawiania polityki przez Andrzeja Leppera jest sprzeczny z obrazem jaki chcielibyśmy mieć w Polsce - powiedział lider PO Maciej Płażyński. Jego zdaniem, Lepper, który łamie zasady nie powinien reprezentować Sejmu. Brak reakcji to zgoda na takie sprawowanie ważnych funkcji w państwie; to zgoda na psucie państwa.

Wiceszef Unii Pracy Tomasz Nałęcz przyznał, że jego ugrupowanie przyczyniło się do wybrania lidera Samoobrony na wicemarszałka Sejmu. Byliśmy w grupie posłów popierających powołanie pana Andrzeja Leppera na stanowisko wicemarszałka. Nie chcemy udawać, że tego nie zrobiliśmy. Zachowanie pana Leppera w ostatnich dniach skłania nas do zmiany decyzji i chcemy to w symboliczny sposób podkreślić złożeniem oddzielnego wniosku w tej sprawie - powiedział Nałęcz. Podkreślił także, że UP poparła przy wyborze prezydium Sejmu, nie tyle Leppera, co reprezentanta Samoobrony.

Rzecznik PiS Adam Bielan powiedział: uznajemy, że ze względu na liczne wystąpienia Andrzeja Leppera, w których obrażał naród polski, naruszał regulamin Sejmu oraz ze względu na fakt, iż nie przestrzega on podstawowych zasad kultury politycznej, nie może godnie pełnić funkcji wicemarszałka Sejmu.

Posłowie PSL mają swobodę w głosowaniu. Nie ustaliliśmy stanowiska. W związku z tym posłowie mają pełną swobodę w głosowaniu nad tym wnioskiem. Ja będę głosował za odwołaniem - powiedział szef klubu Marek Sawicki.

Natomiast posłowie Ligi Polskich Rodzin wstrzymają się od głosu. Przeciwko wnioskowi opowiedzą się posłowie Samoobrony.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział we wtorek wieczorem w telewizyjnym Monitorze Wiadomości, że Lepper powinien zostać odwołany z funkcji wicemarszałka Sejmu. Prezydent podkreślił, że zachowań cechujących lidera Samoobrony nie można tolerować u nikogo, a zwłaszcza u polityka; dlatego lider Samoobrony powinien ponieść konsekwencje swoich zachowań.

Sejm zajmie się wnioskami o odwołanie Leppera czwartek po południu, po dyskusji nad informacjami o użyciu polskiego kontyngentu w wojskowego w Afganistanie, stanie finansów publicznych oraz stanowisku negocjacyjnym rządu w rozmowach z UE. Głosowanie na wnioskiem o odwołanie Leppera odbędzie się na zakończenie obrad Sejmu.

Obraz

W środę do wczesnych godzin popołudniowych w ankiecie Wirtualnej Polski dotyczącej odwołania Leppera wypowiedziało się ponad 24 400 internautów. Ponad 3/4 (76%) respondentów opowiedziało się za odwołaniem przewodniczącego Samoobrony z funkcji wicemarszałka. Mniej niż 1/4 (22%) jest odmiennego zdania i uważa, że Lepper powinien nadal pełnić tę funkcję. 2% respondentów nie opowiedziało się za żadną z powyższych możliwości. (mag, ajg)

Zobacz także wyniki naszej ankiety

borowskimarszałekwicemarszałek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)