Trwa ładowanie...

Sędziowie SN nie przejdą w stan spoczynku? Stowarzyszenie wzywa ich do pozostania na stanowiskach

Stowarzyszenie "Iustitia" zaapelowało do sędziów SN, którzy skończyli 65 lat, aby nie przechodzili w stan spoczynku, mimo że taki obowiązek nakłada na nich ustawa o Sądzie Najwyższym, która wejdzie w życie 3 kwietnia. Według ustaleń RMF FM, część sędziów ma postąpić zgodnie z wolą stowarzyszenia.

Share
Sędziowie SN nie przejdą w stan spoczynku? Stowarzyszenie wzywa ich do pozostania na stanowiskach
Źródło: iStock.com
d34i0gm

Według nowych przepisów, sędziowie mogą zwrócić się do prezydenta z wnioskiem o możliwość dalszej pracy. Stowarzyszenie "Iustitia" pośrednio namawia ich do skorzystania ze wspomnianej możliwości. Wielu sędziów utrzymuje, że zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są niekonstytucyjne. Jak ustaliło RMF FM właśnie z tego powodu część z nich nie zamierza ustąpić ze stanowisk.

Oświadczenie opublikowane przez stowarzyszenie "Iustitia" nie precyzuje, jaką drogę prawną powinni wybrać sędziowie, którzy nie zamirerzają się zastosować do nowych przepisów. W piśmie czytamy jedynie, że "w poczuciu odpowiedzialności za powierzony urząd i konieczność zachowania ciągłości Sądu Najwyższego, powinni pozostać na stanowiskach, zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Dla dobra Polski, obywateli i wymiaru sprawiedliwości".

d34i0gm

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też: Łańcuch światła. Demonstracja pod Sądem Najwyższym

d34i0gm

Podziel się opinią

Share
d34i0gm
d34i0gm
Więcej tematów