Trwa ładowanie...
rezygnacja

Sędziowie odchodzą ze stowarzyszenia Iustitia. "Krąży wzór pisma"

Zorganizowana akcja czy indywidualne decyzje? Ponad 30 sędziów odeszło w ostatnich tygodniach z największej ich organizacji w Polsce. W środowisku krąży wzór pisma ze wskazanymi propozycjami powodów rezygnacji.

Share
Sędziowie odchodzą ze stowarzyszenia Iustitia. "Krąży wzór pisma"
Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
dh7lag5

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia liczy 3,6 tys. członków, a od początku 2018 r. odeszło ok. 30–40 sędziów - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta zauważa, że część z nich skorzystało z gotowego wzoru pisemnej rezygnacji. Jako przyczynę w dokumencie wskazano m.in. brak zgody na "działania Stowarzyszenia godzących w porządek prawny państwa oraz nawołujących do podejmowania zachowań, prowadzących do paraliżu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

Jest też fragment mówiący o braku zgody na negatywne stanowisko Stowarzyszenia wobec wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa. "Nie jestem w stanie zaakceptować (...) podejmowania działalności publicznej wyrażającej się udziałem w zgromadzeniach o charakterze stricte politycznym, które nie dają się pogodzić z zasadami niezależności sadów i niezawisłości sędziów" - napisali także autorzy wzoru.

dh7lag5

Inną opcją do wyboru jest brak akceptacji dla krytyki białej księgi, w której rząd PiS wyjaśnia Komisji Europejskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz także: Krzysztof Łapiński odpiera zarzuty wobec kampanii wyborczej Andrzeja Dudy"

"Exodusu nie ma"

Przedstawiciele władz stowarzyszenie przekonują, że skala odejść nie jest duża. Wskazują też na zupełnie inne motywy rezygnacji z członkostwa. - Część odchodzi, bo uważa, że jako stowarzyszenie mamy jakikolwiek związek z pracami w Ministerstwie Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Marczyński, wiceprezes Iustitii.

Dodaje, że wśród wskazywanych przez sędziów przyczyn są też argumenty o zbyt małym zaangażowanie organizacji w walce o niezawisłość sądów.

- Exodusu nie ma - zastrzega w rozmowie z dziennikiem Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh7lag5

Podziel się opinią

Share
dh7lag5
dh7lag5
Więcej tematów