Trwa ładowanie...

Sędzia Gersdorf zaproszona na zjazd prezesów SN

Sędzia Małgorzata Gersdorf została zaproszona na coroczny zjazd Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Unii Europejskiej. Razem z nią pojedzie sędzia Dariusz Zawistowski.

Sędzia Gersdorf zaproszona na zjazd prezesów SNŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk
d4ikeqe

O zaproszeniu poinformował w środę niemiecki Trybunał Federalny (BGH) w specjalnym komunikacie. Spotkanie odbędzie się właśnie w siedzibie niemieckiego trybunału w Karlsruhe w dniach 27-29 września - podaje polsatnews.pl za PAP.

Według komunikatu, na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele 31 państw, w tym wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Sędziowie będą omawiali stosunki między trybunałami konstytucyjnymi a sądami najwyższymi oraz znaczenie podobieństw i różnic prawa poszczególnych państw w orzecznictwie sądów najwyższych. Omówią też problemy rozwoju wymiaru sprawiedliwości w państwach UE.

"Ze strony polskiego Sądu Najwyższego obok prezesa Dariusza Zawistowskiego w konferencji weźmie udział na specjalne zaproszenie także pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf" - można przeczytać w komunikacie.

d4ikeqe

Konflikt wokół Sądu Najwyższego

Małgorzata Gersdorf jest jedną z głównych postaci kryzysu wokół Sądu Najwyższego, który trwa od 2017 r. W kwietniu tego roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, przewidująca przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Pierwsza prezes SN podkreśliła, że w Konstytucji jest zapis o 6-letniej kadencji prezesa SN. Oświadczyła, że jej status się nie zmienił i nadal sprawuje swoje stanowisko. Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy podała, że od 12 września pełniącym obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest sędzia Dariusz Zawistowski. On z kolei stwierdził, że w jego opinii na tym stanowisku pozostaje nadal Małgorzata Gersdorf.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ikeqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikeqe
Więcej tematów