Trwa ładowanie...
d4c240o

SDRP chce ustawy o zawodzie dziennikarza

Utworzenie samorządu dziennikarskiego i określenie kryteriów, jakie powinien spełniać dziennikarz zakłada projekt ustawy o tym zawodzie. Pracuje nad nim Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.

d4c240o
d4c240o

Przy obecnym układzie własnościowym mediów, przy braku możliwości obrony kondycji zawodu dziennikarskiego taka ustawa jest konieczna, po to byśmy mogli się skutecznie bronić - powiedział Wiesław Marwic, sekretarz generalny Stowarzyszenia.

Wskazywał, że w wielu krajach europejskich zawód dziennikarza jest prawnie uregulowany. We Francji np. istnieje odnawiana co roku karta dziennikarska, która określa, kto jest dziennikarzem zawodowym. W Portugalii z kolei za bezprawne używanie tytułu dziennikarza grozi kara.

Samorząd dziennikarski miałby określić m.in. zasady zatrudniania i wynagradzania. W Polsce nie ma jednego układu zbiorowego pracy dziennikarzy, każdy wydawca ustala swoje zasady.

Członkowie samorządu dziennikarskiego musieliby spełniać określone wymogi. Marwic zastrzega jednak, że nie oznacza to zamknięcia drogi do wykonywania zawodu dziennikarskiego osobom nie należącym do samorządu. Każdy ma prawo pisać, ale nie każdy żyje z dziennikarstwa - tłumaczy.

d4c240o

Po zakończeniu prac SDRP zamierza przesłać projekt do konsultacji ze wszystkimi środowiskami dziennikarskimi. Następnie Stowarzyszenie będzie namawiać parlamentarzystów do przejęcia go jako własnej inicjatywy ustawodawczej. Marwic uważa, że ustawa ma szanse być zaakceptowana ponad podziałami politycznymi.

Potrzebę stworzenia definicji przynależności do zawodu dziennikarskiego podkreślała również wielokrotnie przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska. (mag)

d4c240o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c240o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj