ŚwiatSchwytali iracką "grubą rybę"?

Schwytali iracką "grubą rybę"?

"Wysoka osobistość" obalonego reżimu irackiego została "zabita lub schwytana" podczas operacji wojsk USA w Kirkuku - powiedział w katarskiej telewizji Al-Dżazira członek tymczasowej irackiej Rady Zarządzającej, Muaffak Al-Rubai.

Celem przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek operacji miało być pojmanie Izzata Ibrahima al-Duriego, niegdyś uważanego za prawą rękę Saddama Husajna i osobistość nr 2 obalonego reżimu.

"Wśród osób zabitych lub pojmanych znajduje się gruba ryba, wielka osobistość, której tożsamość jest obecnie ustalana" - powiedział Rubai. "Pierwsze informacje są zachęcające i bardzo pozytywne" - dodał.

Stany Zjednoczony wyznaczyły w ubiegłym miesiącu nagrodę 10 mln dolarów za schwytanie Izzata Ibrahima, którego Pentagon podejrzewa o koordynowanie ataków przeciwko siłom koalicji w Iraku. Po Saddamie Husajnie, jest on najbardziej poszukiwanym przez siły koalicji funkcjonariuszem byłego reżimu.

61-letni Izzat Ibrahim al-Duri piastował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Dowództwa Rewolucji. Zdobył ponurą sławę jednego z najokrutniejszych wykonawców woli Saddama. Znienawidzony przez przeciwników reżimu, był za rządów dyktatora celem kilku zamachów, ale ze wszystkich opresji wychodził obronną ręką.

Jako jeden z niewielu towarzyszy Saddama z konspiracji baasistowskiej Izzat Ibrahim al-Duri przetrwał częste czystki urządzane przez swego przywódcę. Przewodniczył specjalnym trybunałom, które sądziły przeciwników Saddama i wydawały wyroki śmierci. Niekiedy sam zabijał skazanych w obecności członków ich rodzin.

Z relacji tych, którym kazano przyglądać się egzekucjom zarządzanym przez Duriego, wynika, że niekiedy skazańców palono żywcem, aby zastraszyć potencjalnych wrogów reżimu.

W 1999 r., gdy udał się na leczenie do Austrii, organizacje praw człowieka zażądały, by go tam aresztowano za masowe zbrodnie i stosowanie tortur. Zanim władze austriackie uzyskały sądowy nakaz zatrzymania Duriego, oprawca skrócił pobyt w Austrii i wrócił do Bagdadu.

Oprócz Saddama i byłego wiceprezydenta Iraku, już schwytanego przez Amerykanów, Tahy Jasina Ramadana, Duri był jedynym żyjącym jeszcze uczestnikiem przewrotu, w którym w 1968 r. partia Baas zdobyła władzę. Duri został wiceprzewodniczącym Rady Dowództwa Rewolucji w 1979 r., gdy Saddam przejął pełnię władzy z rąk dotychczasowego prezydenta, Ahmada Hasana al-Bakra. Córka Duriego była krótko żoną Udaja, najstarszego syna Saddama.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)