Schroeder stawia wszystko na jedno kartę
Socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zadeklarował, że uzależnia swój polityczny los od przyjęcia przez parlament rządowego pakietu
reform socjalnych, który ma zdecydowanie odciążyć budżet państwa.
30.09.2003 | aktual.: 30.09.2003 18:29
"Powiem wam jedno: chcę całkiem świadomie uzależnić mój polityczny los od urzeczywistnienia tych reformatorskich planów" - oświadczył Schroeder w przemówieniu na forum Niemieckiej Akademii Nauk.
W ubiegłym tygodniu sześciu socjaldemokratycznych deputowanych do Bundestagu głosowało przeciwko ustawie o zmianach w finansowaniu świadczeń zdrowotnych, stanowiącej jeden z segmentów rządowej reformy. Ustawa została uchwalona dzięki temu, że niektórzy posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu.
17 października Bundestag ma rozpatrzyć kolejne ustawy z rządowego pakietu reform. W wystąpieniu kanclerz wezwał opozycję, by pomogła zrealizować całość zmian przed końcem roku. "Jeśli nie zrobimy tego do Bożego Narodzenia, obawiam się, że nie nastąpi to nigdy" - powiedział Schroeder.
Rządząca koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i Zielonych dysponuje w Bundestagu większością zaledwie 4 mandatów. Natomiast w Bundesracie (izbie wyższej), złożonym z przedstawicieli rządów krajów związkowych, bezwzględną większość ma chadecko-liberalna opozycja.
Kanclerz ma przeciwko sobie nie tylko opozycyjne ugrupowania CDU/CSU i FDP, ale również niektórych działaczy SPD, którzy zarzucają kierownictwu partii odchodzenie od socjaldemokratycznych ideałów.
Zapowiedź drastycznych oszczędności budżetowych wraz z utrzymującą się od trzech lat stagnacją gospodarczą i ponad 10% bezrobociem zaowocowały raptownym spadkiem poparcia politycznego dla SPD. W wyborach do parlamentu krajowego Bawarii 21 września socjaldemokraci uzyskali tylko 18,9% głosów, co jest najgorszym ich wynikiem w tym landzie od czasów wojny. Klęsce SPD towarzyszyło zdobycie ponad dwóch trzecich mandatów przez CSU, co oznacza największy sukces chadecji w wyborach krajowych od 1945 roku.
Wyniki najnowszego sondażu instytutu badania opinii publicznej Forsa dają CDU/CSU 50% poparcia elektoratu w porównaniu z 26% dla SPD. (kjk)