"Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" - konkurs literacki
Konkurs literacki na esej, opowiadanie lub reportaż, w ramach kampanii edukacyjno-społecznej, pod tegorocznym hasłem "Tak Daleko i tak blisko".
17.07.2007 | aktual.: 17.07.2007 10:33
Blisko nas, często w bezpośrednim sąsiedztwie, za ścianą, żyją ludzie, którzy przeżywają poważne kryzysy psychiczne. Mimo, że osłabienie odporności psychicznej, a nawet załamania zdarzyć się mogą każdemu dorosłemu człowiekowi, to jednak ludzie cierpiący na schorzenia psychicznie nader często bywają izolowani, wyrzucani poza nawias społeczeństwa. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy i w jakich warunkach chorzy mogą wrócić do zdrowia i znowu stać się nam bliscy?
Organizatorzy konkursu, Fundacja Komunikacji Społecznej oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, czekają na relacje i świadectwa związane z relacją między osobami zdrowymi i cierpiącymi z powodu kryzysów i schorzeń psychicznych. Prosimy o opisy poczucia odrzucenia i poczucia bliskości bliźniego. Piszcie do nas o Waszym środowisku, o bliskości, gotowości do pomocy oraz o ignorancji, odrzuceniu, odmowie pomocy i opieki, o samotności, itd.,
Bez mała 1 milion Polaków przeżywa poważny kryzys psychiczny, rozpoznany jako psychoza, której najbardziej powszechną odmianą jest schizofrenia. Wiele spośród osób chorujących, powraca do zdrowia i pełnionych przed zachorowaniem ról społecznych. Jednak niezbędnym warunkiem reintegracji społecznej osób niepełnosprawnych z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego jest akceptacja otoczenia.
Nasz kraj potrzebuje opieki zdrowotnej, która mogłaby sprostać wymaganiom społecznym z wykorzystaniem potencjału współdziałania wielu środowisk - terapeutów, rodzin osób chorujących, wspólnot lokalnych – które uczestniczą w leczeniu i integracji osób chorych. Usiłując skrócić drogę do zdrowia Eksperci Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przygotowali Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, o którego przyjęcie przez Rząd i Parlament apelujemy w tegorocznej kampanii.
Brakuje takiej opieki zdrowotnej, która dostosowana byłaby do wymagań społecznych i potencjału nie tylko opieki medycznej, ale i wspólnych działań wielu środowisk – terapeutów, rodzin osób chorujących, lokalnych wspólnot, które są niezbędne do leczenia oraz integracji osób chorujących psychicznie. By skrócić drogę do zdrowia, eksperci Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przygotowali Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, o którego przyjęcie przez Rząd i Parlament apelujemy w tegorocznej kampanii.
Dlatego też, tegoroczne hasło kampanii "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" brzmiące "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego" odwołuje się nie tylko do zagadnień związanych ze schizofrenią, chociaż to ona, jako najpowszechniejsza z chorób psychicznych, stoi w centrum uwagi kampanii.
Uczestnikiem konkursu może być każda pełnoletnia osoba, która do 20 sierpnia przyśle tekst konkursowy wraz z formularzem, dostępnym na wyżej wymienionych stronach Internetowych oraz w siedzibie Fundacji, tudzież po telefonicznym zgłoszeniu zapotrzebowania u organizatorów.
Organizatorzy: Fundacja Komunikacji Społecznej, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Regulamin, informacje i wyniki konkursu na: www.fks.dobrestrony.pl i www.otworzciedrzwi.pl