PolskaSchetyna: zaprzysiężenie prezydenta możliwe 29 lipca

Schetyna: zaprzysiężenie prezydenta możliwe 29 lipca

Marszałek sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że zaprzysiężenie prezydenta Bronisława Komorowskiego przed Zgromadzeniem Narodowym możliwe jest 29 lipca. Wszystko zależy od tego, kiedy Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze - podkreślił. W ubiegłym tygodniu Schetyna jako prawdopodobny termin zaprzysiężenia podawał 6 sierpnia.

Schetyna: zaprzysiężenie prezydenta możliwe 29 lipca
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

- Wszystko zależy od protestów wyborczych i tempa ich rozpatrywania przez Sąd Najwyższy. Bierzemy taki wariant pod uwagę. To byłoby albo 6 sierpnia, albo 29 lipca. Im szybciej tym lepiej - podkreślił marszałek. Jak dodał, wszystko zależy od uchwały Sądu Najwyższego, która potwierdzi ważność niedawnych wyborów prezydenckich. - Od tego czasu marszałek sejmu ma siedem dni na zorganizowanie zaprzysiężenia - przypomniał.

Zaznaczył, że jeśli SN potwierdzi ważność wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu - siedem dni mija w następnym tygodniu. - Czekam na informacje z Sądu Najwyższego - powiedział Schetyna.

Zgodnie z art. 76 ustawy o wyborze prezydenta, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej. Rozstrzygnięcie SN podejmuje w formie uchwały nie później niż w 30 dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez Państwową Komisję Wyborczą na posiedzeniu z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Uchwałę Sądu Najwyższego przedstawia się niezwłocznie marszałkowi sejmu, a także przesyła Państwowej Komisji Wyborczej oraz ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

PKW podało oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 5 lipca.

Według konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Kadencja prezydenta rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)