Trwa ładowanie...
d1zgxz8

Schetyna: PiS zawłaszcza historię. "Piszą kłamliwą narrację"

- Nie pozwolimy na to, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński, politycy PiS, mogli pisać kłamliwą narrację historii i wybierać fakty, które są wygodne dla ich politycznej narracji, wygodne dla polityki PiS - stwierdził Grzegorz Schetyna. Szef PO przebywa w Gdańsku, gdzie mieści się Muzeum II Wojny Światowej, o status którego rząd toczy spór z opozycją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Schetyna: PiS zawłaszcza historię. "Piszą kłamliwą narrację"
(PAP)
d1zgxz8

Schetyna mówił, że nie ma zgody na to, "aby historia została zawłaszczona, czyli sfałszowana" przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Polityka historyczna jest zawłaszczana przez PiS. Minister kultury tak naprawdę narzuca kulturalną, historyczną narrację tworząc nową rzeczywistość. Jesteśmy tego świadkami od wielu miesięcy - podkreślił lider Platformy.

Jak dodał, Gdańsk jest ofiarą takiej polityki, "ofiarą próby prymatu polityki nad historią, nad spojrzeniem na historię". Według Schetyny Muzeum II Wojny Światowej "staje się obiektem ataku personalnego i politycznego".

d1zgxz8

* PRZECZYTAJ TAKŻE: Jest nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej*

- Historia jest jedna, prawdziwa. I nawet, a może przede wszystkim, dlatego, że czasami jest trudna musimy potrafić na nią spojrzeć, musimy potrafić ją czytać, akceptować i tłumaczyć. To jest nasze zobowiązanie wobec następnych pokoleń - dodał lider PO.

Połączone muzea

W czwartek wicepremier minister kultury Piotr Gliński poinformował, że podjął decyzję o połączeniu muzeów II wojny oraz Westerplatte; w związku tym - dodał - powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej. P.o. dyrektora placówki został historyk dr Karol Nawrocki.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie.

d1zgxz8

Podziel się opinią

Share

d1zgxz8

d1zgxz8
Więcej tematów