Trwa ładowanie...

Schetyna: na Węgrzech rośnie korupcja. W Polsce może być podobnie

- Koncentracja władzy wokół premiera Węgier Viktora Orbana doprowadziła do wzrostu korupcji. Polska Kaczyńskiego jest na początku tej drogi; punktem wyjścia jest zniszczenie praworządności - napisał na łamach "Rzeczpospolitej" lider PO.

Share
Schetyna: na Węgrzech rośnie korupcja. W Polsce może być podobnie
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Stańczak
d2coygi

Dziennik opublikował artykuł autorstwa Schetyny, zatytułowany "Europejskie dziedzictwo Konstytucji 3 maja". W tekście polityk ocenił, że dla jego pokolenia wejście Polski do Unii Europejskiej oraz NATO miało być powtórzeniem wyboru Sejmu Czteroletniego, którzy przyjął Konstytucję 3 maja.

Grzegorz Schetyna uważa, że Polska musi "potwierdzić cywilizacyjne miejsce na Zachodzie". Zdaniem lidera PO, polityka PiS oddala nasz kraj od Unii Europejskiej i jest prowadzona wbrew woli "80 proc. społeczeństwa", która pragnie dalszej integracji w ramach wspolnoty.

d2coygi

Polityk podkreślił, że oddalenie Polski od UE sprzyja Kremlowi i pogarsza sytuację Ukrainy. Jego zdaniem "od naszej spójności z instytucjami i wartościami zachodnimi zależy zdolność wsparcia, jakie nasza wspólnota może udzielić zaatakowanej przez Rosję Ukrainie".

Schetyna porównał działania Jarosława Kaczyńskiego i jego partii do rządu Viktora Orbana na Węgrzech. Jak twierdzi, "koncentracja władzy wokół premiera Viktora Orbana doprowadziła do rozprzestrzenienia się korupcji". Zdaniem polityka "Polska jest dopiero na początku drogi, którą kroczą Węgry", jednak poprzez "zniszczenie praworządności" PiS będzie dążył do "zawłaszczenia kraju".

Zobacz także: Ustawa nr 447. prof. Gliński: to są bardzo drażliwe tematy

Według Schetyny, obóz rządzący może być podatny na korupcyjne propozycje, zwłaszcza te płynące zza wschodniej granicy. Jego zdaniem, związki z Kremlem mogą doprowadzić do "stopniowego odrywania Polski od cywilizacji zachodniej i przenoszenia jej na rosyjski Wschód".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2coygi

Podziel się opinią

Share
d2coygi
d2coygi
Więcej tematów