PolskaSchetyna: dzisiaj zaczyna się akcja sprowadzania Polaków z Mariupola

Schetyna: dzisiaj zaczyna się akcja sprowadzania Polaków z Mariupola

- Polski rząd rozpoczyna akcję sprowadzania Polaków z Mariupola na ukraińskim Donbasie. Sprawa dotyczy 106 naszych obywateli - powiedział w TVP Info minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

07.10.2015 | aktual.: 07.10.2015 15:50

Szef polskiej dyplomacji mówił, że przygotowania do tej akcji trwały długo, bo sprawa była skomplikowana. Schetyna wyjaśniał, że z powodu tego, iż w okolicach Mariupola trwały walki i działania wojenne, sprowadzenie Polaków z tamtych rejonów było problematyczne. Ocenił, że gdy sytuacja na wschodniej Ukrainie trochę się uspokoiła, można było przeprowadzić taką akcję.

Sprowadzonych zostanie prawdopodobnie 106 Polaków. Uzgodniono też proces adaptacyjny dla tych osób, obejmujący miedzy innymi naukę języka polskiego, a następnie wspólnie z samorządami będą poszukiwane miejsca pracy i zamieszkania dla przyjezdnych. Dziś do Mariupola udają się konsulowie, którzy będą prowadzili dokumentację osób polskiego pochodzenia i potwierdzały wolę ich wyjazdu. Program sprowadzenia Polaków z Mariupola przygotowały wspólnie ministerstwa spraw wewnętrznych i zagranicznych.

- Dzisiaj wyjeżdżają konsulowie do Mariupola, którzy będą prowadzić tam akcję dokumentacji osób polskiego pochodzenia i potwierdzenia woli ich wyjazdu do Polski. Później MSW, obozy adaptacyjne, czyli ten sam wariant, który był w przypadku osób polskiego pochodzenia z Donbasu, czyli program nauki języka, adaptacja. A potem, tak jak wcześniej, praca z gminami, poszukiwanie miejsc pracy dla tych ludzi, plus mieszkania. Jakąś taką elementarna, podstawowa struktura, żeby czuli się tutaj jak w domu - mówił Schetyna.

Jak poinformowało w komunikacie MSZ, program jest adresowany wyłącznie do osób polskiego pochodzenia i członków ich najbliższej rodziny zameldowanych i zamieszkałych w mieście Mariupol oraz w przylegających do niego rejonach: pierszotrawniewym, wołodarskim i nowoazowskim. Osoby, które wyrażą chęć przyjazdu do Polski będą mogły skorzystać z pakietu adaptacyjnego. W pierwszym etapie program będzie realizowany przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.

Po przeanalizowaniu zgłoszeń zostanie opracowana ostateczna lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu, które otrzymają następnie dokumenty umożliwiające wjazd i pobyt na terytorium RP. Wyjazdy tych osób do Polski nastąpią do końca listopada br.

Grupa Polaków kilkakrotnie zwracała się do rządu o sprowadzenie do kraju w obawie przed nasileniem działań wojennych w Donbasie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)