Schaeuble krytykowany za aferę z funduszami partyjnymi
Była skarbniczka niemieckiej CDU Brigitte
Baumeister przedstawiła dziennikarzom swoją nową
książkę, w której ostro krytykuje postawę Wolfganga Schaeublego w
czasie afery związanej z nielegalnymi funduszami partyjnymi.
26.02.2004 | aktual.: 26.02.2004 20:19
Schaeuble, wiceszef klubu parlamentarnego CDU/CSU, jest uważany za jednego z głównych kandydatów na prezydenta w wyborach, które odbędą się w maju. Partie chadeckie i liberalne mają w Zgromadzeniu Federalnym przewagę pozwalającą im na przeforsowanie własnego kandydata.
Baumeister zapewniła na konferencji prasowej w Berlinie, że publikacja nie jest "zemstą" na byłym szefie CDU i że nie jest pomyślana jako akcja mająca uniemożliwić mu kandydowanie w wyborach. Baumeister była skarbniczką partii w latach 1992-98.
W książce Baumeister opisała ze szczegółami okoliczności wręczenia jej 11 października 1994 r. przez pośrednika w handlu bronią Karlheinza Schreibera koperty zawierającej 100 tys. marek. Sumę tę, przeznaczoną dla Schaeublego, wówczas szefa klubu parlamentarnego CDU/CSU, skarbniczka przekazała kilka dni później. W jakiś czas potem Schaeuble oddał pieniądze, prosząc o wykorzystanie ich na działalność partii. Darowizna nie została zaksięgowana.
Po wdrożeniu w 1998 r. śledztwa przeciwko Schreiberowi w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe Schaeuble usiłował zmusić Baumeister do poparcia jego wersji wypadków, która - zdaniem skarbniczki - była niezgodne z prawdą. Schaeuble twierdził, że to on osobiście otrzymał pieniądze od Schreibera. Miał je przekazać następnie Baumeister z poleceniem wystawienia zaświadczenia o wpłacie i zgodnego z przepisami zaksięgowania całej kwoty.
"Źle na tym wyjdziesz" - miał powiedzieć Schaeuble, gdy Baumeister odmówiła. "Rozmawiamy w cztery oczy. Ja jestem silniejszy. Zastanów się" - naciskał.
Po wybuchu, jesienią 1999 r., skandalu z nielegalnymi datkami dla CDU, które w latach 90. przyjął ówczesny kanclerz Helmut Kohl, przedmiotem zainteresowania prokuratury i opinii publicznej stała się działalność Schreibera. Niewyjaśnione okoliczności przyjęcia 100 tys. marek były w lutym 2000 r. przyczyną ustąpienia Schaeublego ze stanowiska szefa CDU. Przed komisją śledczą Bundestagu Baumeister i Schaeuble podtrzymali pod przysięgą wykluczające się wersje przyjęcia pieniędzy.
Rzecznik berlińskiego ministerstwa sprawiedliwości Frank Thiel powiedział, że książka Baumeister nie zawiera żadnych nowych informacji, które mogłyby uzasadnić ponowne podjęcie śledztwa.