PolskaSceny do filmu o ks. Popiełuszce kręcone w Zakopanem

Sceny do filmu o ks. Popiełuszce kręcone w Zakopanem

W Zakopanem ekipa filmowa kręci sceny do filmu o ks. Jerzym Popiełuszce. Miejscem akcji są m.in. klasztor sióstr urszulanek na Borach, Morskie Oko i Głodówka - powiedział na konferencji prasowej reżyser i scenarzysta filmu, Rafał Wieczyński.

Ksiądz Jerzy z młodzieżą często bywał wiosną i jesienią w Tatrach, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. U sióstr urszulanek spał w pokoju, w którym zwykle mieszkał Karol Wojtyła podczas swojego pobytu na Podhalu. Odwiedzał Morskie Oko i te piękne plenery pokażemy. A na Głodówce nakręcimy sceny, podczas których bp Kraszewski przekazał ks. Jerzemu informację, że Ojciec Święty Jana Paweł II czytał jego kazania i prosił o przekazanie mu różańca - powiedział Wieczyński.

Wyjaśnił, że film będzie opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się symbolem wolności i odwagi. Obraz przedstawiać będzie życie księdza Jerzego od czasów dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania, aż do powstawania jego legendy w czasie stanu wojennego.

Twórcy przedstawią losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zdjęcia kręcone są na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.

Jak powiedział Rafał Wieczyński, przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza konsultowano go zarówno z rodziną ks. Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Białostocczyźnie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli i studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1972 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po strajkach 1980 roku współorganizował duszpasterstwo ludzi pracy w Warszawie. W stanie wojennym zasłynął jako jeden z kapelanów "Solidarności" i współorganizator - wraz z ks. Teofilem Boguckim - comiesięcznych mszy św. za Ojczyznę, na których w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gromadziły się wielotysięczne tłumy wiernych z całej Polski.

19 października 1984 roku, wracając ze spotkania z wiernymi w Bydgoszczy, ks. Jerzy został w Górsku koło Torunia uprowadzony przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po kilku dniach poszukiwań, w ciągu których rzesze ludzi jednoczyły się na modlitewnym czuwaniu w intencji jego ocalenia, ciało ks. Popiełuszki zostało znalezione w wodach zalewu nieopodal Włocławka.

Premierę filmu "Popiełuszko" zaplanowano na październik przyszłego roku. W roli księdza Jerzego występuje Adam Woronowicz, znany z takich filmów i seriali jak "Chopin", "Pragnienie miłości" i "Tajemnica twierdzy szyfrów"; w pozostałych rolach będzie można zobaczyć m.in. Maję Komorowską, Joannę Szczepkowską, Jana Englerta, Krzysztofa Kolbergera, Kazimierza Kaczora, Władysława Kowalskiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Marka Frąckowiaka i Wojciecha Solarza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)