Trwa ładowanie...

SBU: rosyjscy kozacy wspierają rebeliantów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma coraz więcej danych wskazujących na obecność w Donbasie rosyjskich kozaków należących do wojska dońskiego. Wiele wskazuje na to, że to oni są odpowiedzialni za porwanie i przetrzymywanie od 29 maja czterech przedstawicieli OBWE.

Share
SBU: rosyjscy kozacy wspierają rebeliantów
Źródło: AFP, fot: Viktor Drachev
d3epl57

Materiały udostępnione przez ukraińskie SBU wskazują, że we wspieranie rebeliantów oraz akty dywersji na wschodniej Ukrainie zaangażowani są rosyjscy kozacy należący do wojska dońskiego.

Według SBU to właśnie ich ataman Nikołaj Kozicyn koordynuje akcję wspierania dywersantów oraz przerzucanie kozackich wojskowych przez rosyjsko-ukraińską granicę. Z opublikowanych przez ukraińskie służby nagrań rozmów Kozicyna z podwładnymi ma wynikać, iż część jego rozkazów to w rzeczywistości dyrektywy płynące z bliżej nieokreślonego "wyższego szczebla".

Przedstawiciele dońskiego kozactwa już od dawna deklarowali gotowość wyjazdów na Ukrainę: "O każdej porze możemy się zorganizować i wyjechać w potrzebnej liczbie oraz potrzebnym kierunku na Ukrainę".

W czasie aneksji Krymu aktywność przejawiali kozacy należący do wojska z Kubania w Kraju Krasnodarskim. Od roku 2005 w Rosji działa ustawa o służbie państwowej kozaków. W zgodzie z nią mogą oni tworzyć oddziały paramilitarne.

d3epl57

Podziel się opinią

Share
d3epl57
d3epl57
Więcej tematów