Trwa ładowanie...
d1qfs3f

Satelita Bion-M z myszami i ślimakami wystrzelony z Bajkonuru

Rakieta Sojuz niosąca rosyjskiego satelitę Bion-1M z dziesiątkami gryzoni, w tym myszy, a także ślimaków, wystartowała z kosmodromu Bajkonur. Pomyślne wystrzelenie satelity nastąpiło o godz. 14.00 czasu moskiewskiego - poinformowała agencja Roskosmos.

Share
d1qfs3f

Ogółem na orbitę wysłano 45 myszy, osiem myszoskoczków, 15 gekonów. Są też ślimaki, ryby i jeszcze różne mikroorganizmy oraz rośliny. Każda grupa jest odizolowana - powiedział agencji ITAR-TASS naukowy szef projektu "Bion" Władimir Syczew.

To prawdziwa arka Noego - skomentowała telewizja publiczna, prezentując program, w ramach którego wysłano zwierzęta satelitę.

Głównym obiektem planowanych badań są myszy, które po raz pierwszy poleciały w biologicznym satelicie. Dla myszoskoczków to już drugi lot w Kosmos; pierwszy raz gryzonie te przebywały na orbicie dwa tygodnie w roku 2007 na pokładzie satelity Foton-M3. Tym razem naukowcy będą mogli ocenić wpływ na stan organizmu dłuższego pobytu w warunkach nieważkości, gdyż satelita ma przebywać na orbicie około miesiąca.

d1qfs3f

Podziel się opinią

Share
d1qfs3f
d1qfs3f
Więcej tematów