Trwa ładowanie...

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli zyskało rangę narodowego

Warszawskie Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli - patrona Polski - zostało ogłoszone sanktuarium narodowym. W uroczystościach w rocznicę śmierci świętego Andrzeja Boboli uczestniczył między innymi ambasador Litwy, Egidijus Meilunas, oraz sekretarz ambasady Ukrainy, Mykołaj Jarmoluk. W tych krajach święty Andrzej Bobola również jest czczony.

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli zyskało rangę narodowegoŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
d4cmtlf
d4cmtlf

Uroczystej mszy przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Rozpoczynając celebrację podkreślił, że postać świętego Andrzeja Boboli świadczy o tym, że jedność jest wartością, za którą warto poświęcić życie.

W homilii sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik, przypomniał, że święty prowadził aktywną działalność duszpasterską na wschodnich kresach siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej. Hierarcha zaznaczył, że święty Andrzej Bobola jest wzorem niewzruszonej wiary, która nie cofa się nawet w obliczu cierpienia. Biskup Budzik podkreślił, że święty Andrzeja Bobola żył w szczególnie dramatycznym dla Polski okresie. Przypominał, że na obrzeżach osłabionej Rzeczpospolitej raz po raz pojawiały się obce wojska. Jak dodał, solą w oku był dla nich święty Andrzej Bobola, nieustraszony głosiciel ewangelii i apostoł jedności Kościoła.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski wyraził nadzieję, że święty będzie przewodnikiem dla wszystkich modlących się w warszawskim sanktuarium - tak, aby świadczyli o wierze w sposób nieustraszony. Biskup argumentował, że także w naszych czasach wiara jest zagrożona i wystawiana na próbę. Dodał, że wiele sił chce wiarę ośmieszyć i podważyć zaufanie do Kościoła.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Litwy i Ukrainy ustawili przy przechowywanych w warszawskim sanktuarium relikwiach świętego Andrzeja Boboli flagi narodowe swych krajów.

d4cmtlf

Święty Andrzej Bobola, jezuita prowadził aktywną działalność duszpasterską w XVII wieku na terenach obecnej Litwy, Białorusi oraz wschodniej Polski. Miejsca do których kapłan był posyłany często w większości zamieszkane były przez ludność prawosławną. Jego obecność drażniła wrogo nastawionych do katolicyzmu i kojarzonej z nim polskości. Święty Andrzej Bobola został okrutnie zamordowany 16 mają 1657 roku w Janowie Podlaskim. Jego męczeńska śmierć zyskała mu przychylność nie tylko wśród katolików ale również prawosławnych wśród których zaczął się szerzyć jego kult. Od roku 2002 święty Andrzej Bobola jest patronem Polski.

d4cmtlf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cmtlf
Więcej tematów