"Sankcje odwetowe" w wykonaniu Rosjan. Zakaz dla Joe Bidena
Rosjanie sięgają po różne środki, by pokazać swą niechęć do Zachodu. Tym razem kuriozalne "sankcje odwetowe" dotyczą prezydenta USA Joe Bidena, który ma… zakaz jeżdżenia autobusem w rosyjskim Jarosławliu.
- Rosyjskie sankcje odwetowe. W rosyjskim Jarosławliu wprowadzili zakaz podróżowania autobusem prezydentowi Bidenowi - podał Ukraine Now na Telegramie.
W autobusie wywieszono kartkę. Na ogłoszeniu czytamy: "Poniedziałek, środa, piątek: Nie wpuszczamy Bidena do autobusu! PS. W inne dni też" .
To nie pierwszy kuriozalny przykład działań Rosjan. Szczególnie kontrowersyjne są próby forsowania rosyjskiej propagandy. W ostatnich czasie dotyczą one obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa.
Nietypowe obchody Dnia Zwycięstwa urządzono w rosyjskim przedszkolu w Astrachaniu z niespełna dziesięcioletnimi dziećmi w rolach głównych. Odbyła się "wojskowa" parada z kartonowymi krążownikami, czołgami oraz przemarsz z replikami karabinów. Na czele pochodu szła nauczycielka z flagami, a wokół stali wiwatujący widzowie. Nagranie z obchodów opublikował w internecie białoruski portal Nexta.
Ambasador rosyjski oblany sztuczną krwią. "Woda na młyn propagandy rosyjskiej"
Rosyjska propaganda pełna błędów
W ramach przygotowań do obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja, Rosja zintensyfikowała działania propagandowe. Jednocześnie popełniając przy tym spektakularne błędy.
Przed Dniem Zwycięstwa 9 maja w Rosji trwały intensywne przygotowania. W Moskwie rozwieszono wiele plakatów promocyjnych, między innymi z Piotrem Dziubą — asem sowieckiego lotnictwa z czasów II wojny światowej. Jako pilot walczył między innymi w bitwach nad Stalingradem, Charkowem, Melitopolem. Na wojnie wykonał 430 lotów bojowych, sam zestrzelił 16 niemieckich maszyn, a 19 kolejnych było zaliczone jako wspólne zestrzelenia w grupie. Za swoje bohaterstwo otrzymał najwyższe sowieckie wyróżnienie — tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.
Problem w tym, że Dziuba był... Ukraińcem. Urodził się w Konstantynówce w obwodzie donieckim. Tej samej, na którą teraz spadają rosyjskie rakiety. Zmarł w połowie lat 60. Pochowano go na cmentarzu w Charkowie. W trwającej wojnie w Ukrainie Rosjanie ostrzelali również cmentarz, gdzie pochowano asa lotnictwa.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski