Trwa ładowanie...
d55rmcj

Sankcje dla Polski? "Konieczny natychmiastowy ruch Warszawy"

W dokumencie Komisji Europejskiej przed spotkaniem unijnych ministrów z Fransem Timmermansem w sprawie Polski urzędnicy nie piszą nic o sankcjach. Jednak nie oznacza to, że taki postulat nie pojawi się podczas poniedziałkowych rozmów. Wniosek o ukaranie Polski może złożyć bowiem przedstawiciel każdego kraju członkowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans (PAP/EPA)
d55rmcj

Jak podkreśla RMF FM, podobnie było w maju, kiedy pismo KE też zawierało tylko opis rozmów z polskim rządem ws. praworządności. Ostatecznie jednak 17 z 22 państw, których przedstawiciele brali udział w dyskusji, poparło stanowcze stanowisko Timmermansa.

- Polska jest od niedawna postrzegana jako kraj , który nie wykonuje postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii, czyli podważa wyrok międzynarodowego sądu, którego legitymizacja jest bezsprzeczna. To jest jakościowa różnica nawet w porównaniu z dotychczasowymi ocenami - powiedział dziennikarce RMF FM jeden z unijnych dyplomatów.

Zobacz też: Co mieszkańcy sądzą o wycince Puszczy Białowieskiej?

Miał oczywiście na myśli sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem komentatorów, jeśli rząd Beaty Szydło chce uniknąć wniosku o karę, powinien jak najszybciej wykonać nakaz Trybunału.

d55rmcj

Stacja zauważa, że konieczna jest jasna deklaracja Warszawy, że akceptuje wyrok ws. puszczy i natychmiastowe wstrzymanie wycinki.

- Możemy kwestionować automatyczną relokację uchodźców, możemy nawet rozmawiać w ramach procedury praworządności o interpretacji reformy sądownictwa, jednak wyrok sądu to wyrok sądu - stwierdza w rozmowie z Katarzyną Szymańską-Borginon polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Nakaz natychmiastowej wycinki

27 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o tzw. środku tymczasowym - natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Po tej decyzji przedstawiciele resortu środowiska informowali, że nadal prowadzić będą działania ochronne w puszczy, argumentując, że jest to niezbędne dla ratowania cennych dla UE siedlisk.

Minister Jan Szyszko mówił, że MŚ i podległe mu Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi i na rzecz bezpieczeństwa.

Źródło: RMF FM

d55rmcj

Podziel się opinią

Share

d55rmcj

d55rmcj
Więcej tematów