Trwa ładowanie...
d3bi9kg
30-03-2005 05:25

Samorządy prywatyzują szpitale

Już kilkadziesiąt powiatowych placówek służby zdrowia działa w formie spółek prawa handlowego. Szefowie szpitali przekształconych w spółki są zadowoleni: dzięki prywatyzacji pozbyli się długów - pisze "Rzeczpospolita".

d3bi9kg
d3bi9kg

Zadowoleni są też ich właściciele - w spółce jest większa kontrola nad pieniędzmi.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory w spółki przekształciło się około 50 z ponad 700 szpitali w Polsce. Powiaty, do których należą sprywatyzowane placówki medyczne, wolą prowadzić szpitale, opierając się na prawie handlowym. Łatwiej jest wtedy nimi zarządzać.

- Od kilkunastu miesięcy takich przekształceń jest coraz więcej. Widzimy, że dla tych powiatów, które się na przekształcenie zdecydowały, operacja okazała się korzystna - mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Po co przekształcać publiczny szpital w spółkę prawa handlowego? - Dla jednych jest to sposób na ucieczkę przed długami, dla innych metoda na racjonalizację lokalnej służby zdrowia - mówi Wójcik.

d3bi9kg

Dzięki przekształceniu szpitali w spółki samorządy mają dużo większą kontrolę nad tym, jak należące do nich placówki służby zdrowia wydają pieniądze. - Co miesiąc dostajemy sprawozdanie finansowe szpitala - mówi starosta kwidzyński Leszek Czarnobaj (Pomorskie). - Rada nadzorcza w sprywatyzowanym szpitalu ma też dużo większe uprawnienia niż rady społeczne, jakie działają w publicznych zakładach.

W radzie nadzorczej szpitala w Kwidzynie zasiadają przedstawiciele powiatu i gmin, które stworzyły spółkę zarządzającą szpitalem. Rada może m.in. powoływać i odwoływać dyrektora. - Wcześniej w takiej decyzji musiała brać udział Rada Powiatu - dodaje Czarnobaj. (PAP)

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj