Samorząd zleci sondaż ws. tarczy antyrakietowej
Zarząd województwa pomorskiego zleci
profesjonalnej firmie badania opinii publicznej przeprowadzenie
sondażu na temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której
elementy, według nieoficjalnych informacji, mają być ulokowane
koło Słupska - poinformował wicemarszałek województwa
pomorskiego Mieczysław Struk.
01.08.2007 | aktual.: 01.08.2007 22:29
W sondażu - jak powiedział wicemarszałek - ma wziąć udział 1000 mieszkańców Słupska i jego okolic._ Obecnie opracowywane są pytania dla respondentów. Zlecenie przeprowadzenia badań złożymy na początku przyszłego tygodnia. Na opracowanie wyników sondażu chcemy dać firmie dwa tygodnie_ - wyjaśnił Struk.
Wicemarszałek dodał, że samorząd województwa chce poprzez sondaż poznać opinię obywateli na temat tarczy oraz ich oczekiwania i obawy związane z amerykańska inwestycją.
Zlecenie sondażu to druga inicjatywa pomorskich samorządowców związana z amerykańską tarczą antyrakietową. W lipcu gmina Słupsk, na terenie której leży typowane na miejsce amerykańskich wyrzutni powojskowe lotnisko Redzikowo, uruchomiła na swojej stronie internetowej serwis poświęcony tarczy.
W serwisie, który jest systematycznie rozbudowywany, znajdują się prasowe artykuły, materiał informacyjny opracowany przez polskie MSZ, MON i BBN, przetłumaczona na język polski informacja Agencji Rozwoju Obrony Antyrakietowej Stanów Zjednoczonych oraz listy wójta gminy Mariusza Chmiela do prezydenta, ministra obrony narodowej i ambasadora USA z zaproszeniem na publiczną debatę na temat tarczy.
Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie umieszczenia na północy Polski bazy 10 rakiet służących do niszczenia wystrzelonych z Bliskiego Wschodu pocisków balistycznych trwają od maja. Równolegle Amerykanie prowadzą rozmowy z Czechami, gdzie ma stanąć stacja radarowa, również będąca elementem Globalnej Obrony Przeciwrakietowej (Global Missile Defence), jak oficjalnie nazywa się tarcza antyrakietowa.
Wyrzutnie antyrakiet ma zbudować w Polsce koncern Boeing. Baza ma kosztować ok. 600 mln USD i być gotowa w 2013 r. 25 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował na swojej stronie internetowej, że podpisał już z Boeingiem opiewający na 80 mln USD kontrakt na rozpoczęcie prac.
Redzikowo jako jedną z możliwych lokalizacji amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej po raz pierwszy wymieniło w raporcie ze stycznia br. Ministerstwo Obrony Czech. Jest to niewielka miejscowość, położona koło Słupska, podzielona na dwie części - starą poniemiecką wieś i przylegające do dawnego wojskowego lotniska osiedle zamieszkiwane przez ok. 1,2 tys. osób. Lotnisko zbudowali w drugiej połowie lat 30. XX wieku Niemcy. W latach 50. lotnisko rozbudowano dla potrzeb 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (rozformowanego w październiku 2000 r.). 31 grudnia 2004 r. lotnisko jako "trwale zbędne, ale z warunkiem zachowania charakteru lotniczego" MON Narodowej przekazało Agencji Mienia Wojskowego. AMW nie ogłosiła dotychczas przetargu na zbycie Redzikowa, nie przekazała go również samorządowi, który chciałby tam reaktywować funkcjonujący w latach 60. i 70. cywilny port lotniczy.
Obecnie w Redzikowie stacjonuje 23. Batalion Radiotechniczny. Jednostka z końcem br. ma zostać połączona z inną i przeniesiona w nowe miejsce.