PolskaSamorząd wyśle do mieszkańców Bytomia listy ws. dopalaczy

Samorząd wyśle do mieszkańców Bytomia listy ws. dopalaczy

Samorząd Bytomia wyśle do mieszkańców listy ws. dopalaczy, rozprowadzi też m.in. 20 tys. ulotek a w szkołach zorganizuje w tej sprawie zebrania z rodzicami. Kampania informacyjna przestrzegająca przed dopalaczami potrwa od poniedziałku do końca września.

"Pamiętajmy, że często to od naszej decyzji, naszego zainteresowania, naszej świadomości i wiedzy zależy czy uratujemy kogoś bliskiego przed dopalaczami lub udzielimy mu w porę pomocy" - napisano w liście skierowanym do mieszkańców Bytomia. Z listu będzie można m.in. dowiedzieć się, gdzie należy szukać informacji i pomocy.

Od poniedziałku na ulicach Bytomia pojawią się plakaty z hasłem: "Taki z ciebie mocarz". - Ponadto we wszystkich bytomskich szkołach odbędą się wywiadówki z udziałem rodziców, policjantów, terapeutów, oraz osób, które zażywały dopalacze lub narkotyki. Rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać czy dziecko miało do czynienia z dopalaczami, a także, jakie są prawne skutki ich posiadania i dystrybuowania - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Bytomiu Aleksandra Szatkowska.

Z danych, jakie podał samorząd, wynika, że tylko w lipcu do izby przyjęć bytomskiego szpitala trafiły 73 osoby, "z czego 23 zostały na oddziale, cztery przekazano na detoks do innych szpitali, a jedna osoba zmarła".

- Nie wszyscy wiedzą, że dopalacze są bardzo tanie i łatwo dostępne. Ten owiany medialną sławą "mocarz" (...) kosztował zaledwie 5 zł - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego. - Dzieciaki zażywają czasem substancje, które nierzadko powstają w domowych laboratoriach ich kolegów - ze szkoły albo podwórka. A efekt tego jest porażający - dodano. Zdarza się, że po dopalacze sięgają nawet 10-letni uczniowie.

Według samorządu kampania ma uświadomić rodzicom, że "to oni muszą rozpoznać zagrożenie i ustrzec przed nim dzieci".

Kampania społeczna ruszy w Bytomiu w poniedziałek i potrwa do końca września. Zapowiadane wywiadówki będą się odbywały w szkołach od 14 do 18 września.

- Do końca września będziemy przestrzegać mieszkańców miasta przed sięganiem po dopalacze. W ramach akcji rozprowadzimy 20 tys. ulotek, 20 tys. listów do mieszkańców oraz 20 tys. specjalnych zawieszek, które być może staną się pretekstem do rozpoczęcia rozmowy o dopalaczach w domu - dodała Szatkowska.

Na terenie całego miasta pojawią się również plakaty i bilbordy, a dla uczniów zostanie zorganizowany konkurs o tematyce poświęconej dopalaczom.

W kampanię społeczną, organizowaną z inicjatywy bytomskiego samorządu, włączą się również szkoły, policja, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja oraz Fundacja Dom Nadziei.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)