PolskaSamoobrona: postawić Kwaśniewskiego przed Trybunał Stanu

Samoobrona: postawić Kwaśniewskiego przed Trybunał Stanu

Samoobrona rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - poinformował szef Samoobrony Andrzej Lepper.

30.05.2004 | aktual.: 01.06.2004 08:07

Leppeer dodał, że w poniedziałek na biurko prezydenta trafi wezwanie Samoobrony, by Kwaśniewski zrzekł się urzędu.

Przygotowanie przez Samoobronę wniosku o postawienie prezydenta przed TS jest konsekwencją tego, że w piątek raport Zbigniewa Ziobry (PiS) do sprawozdania komisji śledczej badającej aferę Rywina uzyskał bezwzględna większość głosów posłów. Ziobro uznał w nim m.in., że prezydent, b. premier Leszek Miller i b. prokurator generalny Grzegorz Kurczuk powinni stanąć przed Trybunałem za to, że mimo wiedzy o korupcyjnej propozycji złożonej przez Rywina, nie zawiadomili organów ścigania o przestępstwie.

"Konsekwentnie z tym co jest zapisane w raporcie Ziobro, rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem w sprawie prezydenta" - wyjaśniał Lepper. Sam - jako pierwszy - w obecności dziennikarzy złożył podpis pod dokumentem.

Aby złożyć wniosek o postawienie prezydenta przed TS potrzeba 140 podpisów parlamentarzystów Zgromadzenia Narodowego.

Lepper zapowiedział też, że w poniedziałek do Kancelarii Prezydenta zostanie złożone pismo Samoobrony do prezydenta, by ten zrzekł się urzędu. "Wzywamy go do odejścia, za to, że na jego oczach, za jego przyzwoleniem łamana jest Konstytucja" - argumentował Lepper. Jak tłumaczył, chodzi o nie przestrzeganie ustawy zasadniczej w takich punktach jak zapewnienie minimum socjalnego, bezpłatnej nauki czy dostępu do służby zdrowia.

Lepper uważa też, że Kwaśniewski wiedział o aferze związanej z PZU Życie.

Jak powiedział szef Sammoobrony, zdecydowali się na wniosek mimo tego, że w przypadku odejścia prezydenta, jego urząd obejmuje marszałek Sejmu i do czasy wyboru nowego prezydenta nie mogą się odbyć wybory parlamentarne.

Na uwagę, że aby postawić prezydenta w stan oskarżenia potrzeba 2/3 głosów Zgromadzenie Narodowego a takiej większości opozycja nie ma, Lepper odpowiedział, że procedurę należy rozpocząć natychmiast. "Jeśli nie ten Sejm to zrobi, to może następny" - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)