Trwa ładowanie...
d18eucu

Samobójczy zamach bombowy w Jemenie. Są zabici i ranni

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przyznali się do niedzielnego zamachu samobójczego na południu Jemenu, w którym zginęło prawie 50 żołnierzy. Tydzień temu w innym ataku IS zabitych zostało 50 wojskowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samobójczy zamach bombowy w Jemenie. Są zabici i ranni
(PAP/EPA, Fot: Abaca)
d18eucu

W wydanym w niedzielę oświadczeniu IS podało, że zamach samobójczy przeprowadził Abu Haszem al-Radfani. Ich zdaniem w ataku zginęło ponad 70 "apostatów". Oficjalny bilans podaje do 49 zabitych.

Świadkowie relacjonowali, że do wybuchu doszło, kiedy żołnierze stali w kolejce po odbiór żołdu w pobliżu bazy wojskowej.

Południowa część kraju wraz z miastem Aden podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego i przywrócenia rządów Alego Abd Allaha Salaha.

d18eucu

W Jemenie w wojnie domowej od początku konfliktu zginęło co najmniej 10 tys. ludzi. Od marca 2015 roku siły rządowe są wspierane przez sąsiednią Arabię Saudyjską, a rebeliancki ruch Huti walczący z władzami Jemenu wspiera szyicki Iran.

Bojownicy dżihadystycznego IS wielokrotnie przyznawali się do odpowiedzialności za atakowanie sił rządowych w położonym na południu Jemenu portowym Adenie.

Marek Grabski

d18eucu

Podziel się opinią

Share

d18eucu

d18eucu
Więcej tematów