ŚwiatSamobójcze zamachy w Iraku; 56 osób nie żyje

Samobójcze zamachy w Iraku; 56 osób nie żyje

W niedzielnych zamachach
samobójczych na siedziby dwóch partii kurdyjskich w Irbilu w
północnym Iraku zginęło 56 osób, a 200 zostało rannych -
poinformował amerykański generał Mark Kimmitt na konferencji
prasowej w Bagdadzie.

01.02.2004 | aktual.: 01.02.2004 17:20

Wśród zabitych są gubernator prowincji Irbil Akram Mintik, wicepremier w regionalnym rządzie kurdyjskim Sami Abdul Rahman, dwóch ministrów - Szawkat Szejk Jazdin i Saad Abdullah oraz komendant miejscowej policji.

Atak wymierzono w siedziby dwóch rywalizujących ze sobą ugrupowań - PUK i Demokratycznej Partii Kurdystanu (DPK). W obu budynkach celebrowano z udziałem licznych gości rozpoczynające się w niedzielę muzułmańskie Święto Ofiarne.

"Bilans ofiar jest szacunkowy, ale sądzę, że w (siedzibie) PUK zabito około 60 ludzi i około 80 w siedzibie DPK. Mamy wstrząsającą liczbę rannych" - oświadczył minister do spraw praw człowieka w regionalnym rządzie Mohammed Ihsan.

Według świadków, ataków dokonali zamachowcy-samobójcy, którzy wysadzili się w powietrze w odstępie niecałych 5 minut.

W siedzibie DPK gubernator Mintik i wicepremier Rahman witali przybywających na uroczystość, gdy podszedł do nich nieznany mężczyzna i zdetonował umieszczony na swym ciele materiał wybuchowy. Podobnie rozegrały się wypadki w siedzibie PUK.

W chwili zamachu w budynkach znajdowało się kilkaset osób. Było wśród nich wiele ważnych osobistości DPK, kontrolującej część Iraku graniczącą z Turcją, oraz PUK, która ma pod kontrolą wschodnią część regionu.

_ "Pierwszego dnia Święta Ofiarnego przyjmujemy ludzi, którzy chcą złożyć życzenia, i dlatego środki bezpieczeństwa nie są tak ściśle przestrzegane jak na co dzień. (Zamachowcy) z tego skorzystali" -_wyjaśnił Ishan.

"Ludzie są w szoku. Znaczenie tego, co się stało, jest druzgocące dla DPK, która jest jednym z największych sojuszników USA w tej wojnie" - powiedział agencji Reutera przebywający w Irbilu Peter Galbraith, były amerykański dyplomata mający duże doświadczenie w sprawach kurdyjskich.

Siły okupacyjne w Iraku i iracka policja zostały postawione w stan gotowości przed Świętem Ofiarnym w obawie przed nasilonymi atakami. W sobotę w całym Iraku w różnych wybuchach zginęło w sumie 18 osób.

Ostatnio także w Irbilu dochodziło do coraz częstych ataków. 24 grudnia zamachowiec w wyładowanym materiałami wybuchowymi samochodzie wysadził się przed kurdyjskim MSW, zginęło czterech cywilów, a 101 zostało rannych.

DPK i PUK kontrolują kurdyjską strefę autonomiczną w północnym Iraku, pozostającą pod ochroną USA, od wojny w Zatoce Perskiej z 1991 r. Bojownicy wywodzący się z obu ugrupowań, tzw. peszmergowie, walczyli u boku Amerykanów w wojnie z reżimem Saddama Husajna

Irbil leży około 325 kilometrów na północ od Bagdadu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)