Trwa ładowanie...
d32nbqb
12-06-2006 01:40

Sami się nie obronią

Około 25% pacjentów przyjmowanych do szpitali psychiatrycznych to ludzie niezdolni do wyrażenia zgody na leczenie. Wobec 12% stosuje się przymus bezpośredni w trakcie leczenia. Tacy pacjenci mają największe problemy z dochodzeniem swoich praw - czytamy w "Dzienniku Polskim".

d32nbqb
d32nbqb

W maju ubiegłego roku parlament przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu psychicznym, nakazującą ministrowi zdrowia ustanowienie rzeczników praw chorych psychicznie. Rzecznicy mają podlegać ministrowi zdrowia, bo to gwarantuje im największą niezależność. Każdy z 50 rzeczników ma być odpowiedzialny za co najmniej 500 pacjentów.

Dotąd udało się jednak ustanowić zaledwie 11 rzeczników, którzy obsługują 34 szpitale. Kilka dni temu resort zdrowia ogłosił kolejny konkurs; ma on wyłonić 9 następnych rzeczników. Termin składania dokumentów mija 15 lipca.

W Małopolsce na razie został powołany jeden rzecznik praw pacjentów chorych psychicznie - w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie. W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie wprawdzie od dawna działa rzecznik praw pacjenta, ale zatrudniony przez kierownictwo placówki i jemu podległy.

W regionie działają jeszcze oddziały psychiatryczne w Szpitalu Uniwersyteckim i Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie, w szpitalu w Oświęcimiu oraz w Nowym Targu. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy będzie obsługiwał je tylko jeden rzecznik - pisze "Dziennik Polski". (PAP)

d32nbqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32nbqb
Więcej tematów