PolskaSam decydujesz, czy będą u ciebie ciepłe kaloryfery

Sam decydujesz, czy będą u ciebie ciepłe kaloryfery

Gwałtowny spadek temperatury z 30 do zaledwie 9 stopni Celsjusza, dał się krakowianom we znaki. Nie tylko na dworze jest okropnie zimno. Lodowato zrobiło się także w wielu mieszkaniach. Nic dziwnego, że w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej rozdzwoniły się telefony. Renata Krężel, rzeczniczka MPEC potwierdza, że już spłynęły pierwsze wnioski z prośbą o rozpoczęcie sezonu grzewczego. O ciepłe kaloryfery poprosiły m.in. trzy spółdzielnie mieszkaniowe.

Sam decydujesz, czy będą u ciebie ciepłe kaloryfery
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

No i będą je mieć - zdradziła rzeczniczka MPEC. U pani Elżbiety Florczak, mieszkającej w kamienicy na ul. Grzegórzeckiej było wczoraj zaledwie 17 stopni. Przez ile dni musi być tak niska temperatura, by MPEC włączył ogrzewanie - pyta nasza Czytelniczka. Odpowiadamy: rozporządzenie określające przy jakich warunkach atmosferycznych elektrociepłownie mają rozpocząć sezon grzewczy już nie obowiązuje. Dzisiaj to nasi klienci decydują, czy chcą już grzać czy nie- mówi Renata Krężel.

My możemy odkręcić zawory natychmiast i po kilku godzinach w mieszkaniach jest już ciepło - mówi rzecznik. Wystarczy do tego jedynie zgłoszenie administratora budynku bądź jego właściciela. Ale MPEC nie czeka tylko na zgłoszenia. Na bieżąco monitoruje też sytuację pogodową.Jeśli w ciągu najbliższych dni niskie temperatury powietrza będą się utrzymywać, a prócz tego dokuczać nam będzie silny wiatr, doprowadzający do szybkiego wychłodzenia budynków, elektrociepłownia ogłosi początek sezonu grzewczego. Wpływ na tę decyzję będzie też miała liczba wniosków o włączenie ciepła od największych klientów MPEC. Wtedy ciepło popłynie do wszystkich odbiorców.

A informacja o początku sezonu grzewczego ukaże się w prasie i telewizji. Jeśli jednak klienci, którzy mają podpisane indywidualne umowy z MPEC, nie będą sobie życzyli ciepłych kaloryferów, mogą to zgłosić na piśmie. Nikogo nie zamierzamy uszczęśliwiać na siłę - zapewnia rzecznik. Oczywiście, gdy temperatura na dłużej wzrośnie do 20stopni, możliwe będzie natychmiastowe wstrzymanie dostarczania ciepła do mieszkań.Wystarczy to zgłosić do MPEC. (kab, jks)

Anna Agaciak

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)