WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
król
+1

Salowy z USA został królem Ugandy

Charles Wesley Mumbere przez wiele lat pracował jako salowy w Stanach Zjednoczonych. Nikt nie podejrzewał, że w wieku 13 lat odziedziczył on tytuł królewski w swej ojczystej Ugandzie. Teraz 56-letni Mumbere został oficjalnie koronowany na króla swego ludu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Koronację poprzedziła decyzja prezydenta Ugandy Yoweriego Museveniego, który formalnie uznał Królestwo Rwenzururu, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Museveni przywrócił w Ugandzie tradycyjne królestwa, zlikwidowane przez jego poprzednika w 1967 roku. Królestwa, a jest ich obecnie siedem, mają się koncentrować na działalności kulturalnej i socjalnej, a od polityki trzymać się jak najdalej.

Pałacem królewskim Mumbere jest biały, parterowy budynek w mieście Kasese. Królestwo ma też parlament, zlokalizowany w znacznie większym gmachu, wzniesionym z trzciny.

Mumbere odziedziczył tytuł królewski po ojcu, wybranym na króla przez lud Bakonzo, protestujący przeciwko uciskowi, jakiego doświadczał pod rządami swych ówczesnych władców z Królestwa Toro.

WP

Mumbere przybył do Stanów w 1984 roku, by studiować ekonomię. Potem w Ugandzie zmienił się rząd i Mumbere stracił stypendium. W 1987 roku uzyskał azyl polityczny w USA, zdobył kwalifikacje salowego i przez długie lata pracował w tym zawodzie. Nikt nie wiedział o jego królewskim tytule. Powiedział o tym mediom dopiero, kiedy zdecydował się wrócić do Ugandy.

Polub WP Wiadomości
WP
WP