Trwa ładowanie...
d17g6b6
d17g6b6
król
+1

Salowy z USA został królem Ugandy

Charles Wesley Mumbere przez wiele lat pracował jako salowy w Stanach Zjednoczonych. Nikt nie podejrzewał, że w wieku 13 lat odziedziczył on tytuł królewski w swej ojczystej Ugandzie. Teraz 56-letni Mumbere został oficjalnie koronowany na króla swego ludu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d17g6b6

Koronację poprzedziła decyzja prezydenta Ugandy Yoweriego Museveniego, który formalnie uznał Królestwo Rwenzururu, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Museveni przywrócił w Ugandzie tradycyjne królestwa, zlikwidowane przez jego poprzednika w 1967 roku. Królestwa, a jest ich obecnie siedem, mają się koncentrować na działalności kulturalnej i socjalnej, a od polityki trzymać się jak najdalej.

Pałacem królewskim Mumbere jest biały, parterowy budynek w mieście Kasese. Królestwo ma też parlament, zlokalizowany w znacznie większym gmachu, wzniesionym z trzciny.

Mumbere odziedziczył tytuł królewski po ojcu, wybranym na króla przez lud Bakonzo, protestujący przeciwko uciskowi, jakiego doświadczał pod rządami swych ówczesnych władców z Królestwa Toro.

Mumbere przybył do Stanów w 1984 roku, by studiować ekonomię. Potem w Ugandzie zmienił się rząd i Mumbere stracił stypendium. W 1987 roku uzyskał azyl polityczny w USA, zdobył kwalifikacje salowego i przez długie lata pracował w tym zawodzie. Nikt nie wiedział o jego królewskim tytule. Powiedział o tym mediom dopiero, kiedy zdecydował się wrócić do Ugandy.

d17g6b6

Podziel się opinią

Share
d17g6b6
d17g6b6
Więcej tematów