Salamandra-robot pomoże zrozumieć ewolucję zwierząt
Francusko-szwajcarski zespół naukowców stworzył robota odtwarzającego budowę i ruchy salamandry. Ma on pomóc w lepszym zrozumieniu zachowania zwierząt lądowych i ewolucyjnych zmian zwierząt wodnych, które wyszły na ląd - informuje tygodnik "Science".
Żółty robot Salamandra Robotica o czterech łapach i giętkim, segmentowanym ciele sterowany jest bezprzewodowo za pomocą komputera. Potrafi pływać i czołgać się w sposób zależny od wybranego programu.
Pierwsze zwierzęta ziemnowodne (przodkowie współczesnych płazów, gadów, ptaków i ssaków) pojawiły się w okresie dewońskim - około 360 milionów lat temu.
Życie na lądzie i chodzenie na nogach wymagały od układu nerwowego większej "mocy obliczeniowej" w porównaniu z pływaniem. Jak jednak wykazały próby z robotem, nawet układ nerwowy prymitywnej ryby - minoga - może po niewielkiej modyfikacji poradzić sobie z tym zadaniem.
Podczas pływania kończyny "salamandry" przylegają do ciała, które wygina się jak u ryby. Wyginaniu korpusu towarzyszą ruchy łap położonych po przekątnej - na przykład prawej przedniej i lewej tylnej. Takie ruchy zależą od sterowania przez rdzeń kręgowy, mózg określa tylko szybkość i kierunek ruchu.
Dzięki tego rodzaju badaniom powinno być możliwe w przyszłości budowanie robotów wykonujących misje w trudnych warunkach oraz przywracanie sparaliżowanym osobom możliwości poruszania się dzięki elektrycznej stymulacji mięśni.