Saddam szuka adwokata
Były iracki dyktator Saddam Husajn stara się
o jednego z najbardziej znanych brytyjskich adwokatów, który
miałby go bronić podczas rozpoczynającego się 19 października
procesu. Anthony Scrivener, były szef brytyjskiej palestry, nie podjął
jeszcze decyzji, czy byłby gotowy podjąć się obrony Saddama.
14.10.2005 | aktual.: 14.10.2005 14:48
Współpracownik brytyjskiego adwokata Martin Hart potwierdził, że osoby zaangażowane w obronę byłego dyktatora skontaktowały się z biurem Scrivenera. Nie wiadomo z kim jeszcze nawiązano kontakt - powiedział Hart cytowany przez BBC. Na razie jest za wcześniej na podjęcie decyzji - dodał.
Według dziennika "The Times" kontakt z kancelarią Scrivenera nawiązała siostra dyktatora, Raghad Saddam Husajn. Proces byłego dyktatora byłby prawdopodobnie jednym z najważniejszych w karierze 70-letniego Scrivenera. Saddam i jego współpracownicy staną przed powołanym do jego osądzenia Irackim Trybunałem Specjalnym.
Dyktator i sześć innych osób, w tym były wiceprezydent oraz brat przyrodni Saddama odpowiedzą za śmierć 143 mężczyzn, szyitów z Dudżailu na północ od Bagdadu. Stracono ich w roku 1982 w odwecie za to, że w tej miejscowości ktoś próbował zabić Saddama. W razie wyroku skazującego Saddamowi grozi kara śmierci. W kwietniu i ponownie w sierpniu prezydent Iraku Dżalal Talabani oświadczył jednak, że nie podpisze decyzji o egzekucji.
W czwartek wieczorem w programie BBC "Newsnight" jeden z obrońców Saddama Abdul Hak al-Ani ujawnił, że obrona zamierza nie tylko zakwestionować legalność specjalnego Trybunału, ale także argumentować, że Saddamowi przysługuje immunitet jako głowie państwa. Został on (Saddam) odsunięty od władzy przez siły okupacyjne. Prawo międzynarodowe zakazuje zmiany ustroju w okupowanym państwie - powiedział al-Ani. Dodał, że Saddam jest w optymistycznym nastroju przed procesem.
Scrivener ma na swoim koncie kilka wygranych w głośnych sprawach, m.in. apelację z 1989 r. w sprawie czterech niesłusznie skazanych osób za zamach bombowy w pubie Guildford, przeprowadzony przez Irlandzką Armię Republikańską, a także obronę Winstona Silcotta, niesłusznie oskarżonego o zabójstwo policjanta.
Dziennik "The Guardian" przypomina, że w ubiegłym roku Scrivener opublikował artykuł w "Independent on Sunday" o planowanym procesie Saddama. Ocenił, że proces może stać się "teatralną farsą". Zasugerował też, że udział niezależnego adwokata z zagranicy pomógłby uniknąć obrócenia się sądu nad dyktatorem w farsę.
Anna Widzyk