Trwa ładowanie...

Sąd zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy

Sąd w Kijowie zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU). Wniosek w tej sprawie wniósł w lipcu roku 2014 ukraiński resort sprawiedliwości, tłumacząc to zebranymi dowodami nielegalnych działań ugrupowania - informują media.
Share
Sąd zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy
Źródło: PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO
d93bhm0

Jak poinformowała służba prasowa sądu w środę zakończono rozpatrywanie sprawy.

"Sąd uznał zasadność pozwu Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy w pełnym zakresie i zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy" - napisano w oświadczeniu sądu.

Sprawę rozpatrywano przy udziale pełnomocnika Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. praw człowieka.

d93bhm0

Kierując w lipcu ubiegłego roku pozew do sądu z wnioskiem o wydanie zakazu działalności KPU szef resortu Pawło Petrenko oświadczył, że "żadna siła polityczna nie ma zagwarantowanej ochrony przed zamknięciem, jeśli narusza prawo ukraińskie".

Dodał, że jego resort zwrócił się do okręgowego sądu administracyjnego Kijowa o wydanie zakazu działalności KPU z uwagi na zebrane dowody nielegalnych działań tej partii. Petrenko zarzucił wtedy komunistom, że popierają organizacje terrorystyczne i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W kwietniu obecnego roku ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych. Weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli i uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.

d93bhm0

Podziel się opinią

Share
d93bhm0
d93bhm0
Więcej tematów