Trwa ładowanie...
d376odi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sąd zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy

Sąd w Kijowie zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU). Wniosek w tej sprawie wniósł w lipcu roku 2014 ukraiński resort sprawiedliwości, tłumacząc to zebranymi dowodami nielegalnych działań ugrupowania - informują media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy
(PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
d376odi

Jak poinformowała służba prasowa sądu w środę zakończono rozpatrywanie sprawy.

"Sąd uznał zasadność pozwu Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy w pełnym zakresie i zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy" - napisano w oświadczeniu sądu.

Sprawę rozpatrywano przy udziale pełnomocnika Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. praw człowieka.

d376odi

Kierując w lipcu ubiegłego roku pozew do sądu z wnioskiem o wydanie zakazu działalności KPU szef resortu Pawło Petrenko oświadczył, że "żadna siła polityczna nie ma zagwarantowanej ochrony przed zamknięciem, jeśli narusza prawo ukraińskie".

Dodał, że jego resort zwrócił się do okręgowego sądu administracyjnego Kijowa o wydanie zakazu działalności KPU z uwagi na zebrane dowody nielegalnych działań tej partii. Petrenko zarzucił wtedy komunistom, że popierają organizacje terrorystyczne i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W kwietniu obecnego roku ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych. Weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli i uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.

d376odi

Podziel się opinią

Share

d376odi

d376odi
Więcej tematów