Trwa ładowanie...
d11znuy

Sąd uniewinnił gen. Mirosława Milewskiego

Sąd w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) uniewinnił w poniedziałek gen. Mirosława Milewskiego od zarzutu bezprawnego aresztowania tuż po wojnie żołnierza Armii Krajowej i wydania go NKWD.

Share
d11znuy

W czasach PRL Milewski był szefem wywiadu i ministrem spraw wewnętrznych. Przez cały, trwający trzy lata proces, nie przyznawał się do winy.

Sąd uznał, że nie można jednoznacznie dowieść, iż to właśnie oskarżony dokonał zatrzymania Czesława B. i przekazania go NKWD. Podkreślił szereg sprzeczności w zeznaniach świadków i dokumentach.

Białostocka prokuratura zarzucała Milewskiemu, że w marcu 1947 roku w Miłkach, jako funkcjonariusz ówczesnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku, bezprawnie aresztował Czesława B. (obowiązywała już amnestia dla żołnierzy AK) i przekazał go NKWD.

Czesława B. wywieziono do Mińska na Białorusi i skazano na 20 lat ciężkich robót za zdradę państwa radzieckiego. Przedterminowo zwolniony z kopalni węgla w Workucie, wrócił do Polski dopiero po 12 latach. Od 1963 roku jest inwalidą I grupy. Mieszka w Goleniowie koło Szczecina. (aso)

d11znuy

Podziel się opinią

Share
d11znuy
d11znuy
Więcej tematów