ŚwiatSąd uniewinnił dziennikarkę, która "spotwarzyła" Ojca Turków

Sąd uniewinnił dziennikarkę, która "spotwarzyła" Ojca Turków

Turecki sąd uniewinnił dziennikarkę Ipek Calislar oskarżoną o znieważenie
Ataturka - pierwszego prezydenta świeckiego państwa tureckiego.
Uniewinnienie Calislar może poprawić wizerunek Turcji w Unii
Europejskiej.

19.12.2006 | aktual.: 19.12.2006 16:05

Obraza Ataturka jest w Turcji przestępstwem, podobnie jak oczernianie republiki tureckiej. Unia Europejska uważa, że jest to ograniczanie wolności słowa i Turcja, dążąc do akcesji we wspólnocie, musi zmienić w tym zakresie swoje prawo.

Calislar zarzucono oczernienie Mustafy Kemala Paszy Ataturka w biografii jego żony Latife. Było to najnowsze z serii oskarżeń pisarzy i dziennikarzy w Turcji.

O szarganie tożsamości narodowej oskarżony był wcześniej m.in. tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk, który w swej książce potępił jako ludobójstwo masakrę Ormian przez Turków podczas I wojny światowej.

Większość spraw pod zarzutem obrazy umorzono z przyczyn proceduralnych, tak jak sprawę przeciwko Pamukowi, albo też - najczęściej - pisarzy uniewinniano.

Wydana w czerwcu książka Calislar stała się bestsellerem; przyczyniła się do obalenia wyobrażenia Latife Ussaki, którą winiono za rozpad trwającego zaledwie dwa lata małżeństwa. Z dzieła wyłania się obraz Latife zdecydowanie opowiadającej się z prawami dla tureckich kobiet.

Calislar napisała, opierając się m.in. na wspomnieniach siostry Letife, że Ataturk uciekając przed zamachem na siebie, opuścił prezydencki pałac w kobiecym przebraniu.

Oprócz autorki biografii z zarzutów uniewinniono redaktora naczelnego niezależnego dziennika tureckiego "Hurriyet" (Wolność), który przedrukował fragmenty książki Calislar.

Kemal Ataturk (1881-1938), do 1934 roku Mustafa Kemal Pasza - wybitny turecki polityk i wojskowy - w 1922 roku obalił sułtanat i proklamował świecką republikę. W roku następnym został pierwszym prezydentem kraju. Zapoczątkował modernizację oraz europeizację kraju. Wybrał sobie, zastrzeżone wyłącznie dla niego, nazwisko Ataturka - Ojca Turków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)