Trwa ładowanie...
dfiu1cm

Sąd uniewinnił burmistrza Żywca od zarzutu kłamstwa lustracyjnego

Katowicki sąd okręgowy uniewinnił w czwartek burmistrza Żywca (woj. śląskie) Antoniego Szlagora od zarzutu kłamstwa lustracyjnego - poinformował rzecznik sądu Jacek Krawczyk. Orzeczenie jest nieprawomocne. IPN zapowiedział apelację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd uniewinnił burmistrza Żywca od zarzutu kłamstwa lustracyjnego
(Fotolia)
dfiu1cm

Jest to już druga identyczna decyzja katowickiego sądu w sprawie Szlagora. Poprzednią podjął latem 2014 r. Od werdyktu odwołał się wówczas IPN. W lutym br. sąd apelacyjny uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Szlagor był w czwartek nieuchwytny. W 2014 r. po ogłoszeniu decyzji mówił o "zwycięstwie prawdy". - Nie współpracowałem z SB. IPN nie miał żadnych udokumentowanych rzeczy: ani podpisanego przeze mnie zobowiązania, ani podpisanych przeze mnie meldunków, czy pokwitowań - powiedział wówczas.

Burmistrz wyjaśniał wówczas, że jest wiele hipotez w jaki sposób jego nazwisko znalazło się w archiwach "bezpieki". Najbardziej prawdopodobna zakładała, że został zarejestrowany jako przykrycie osoby, której SB nie chciała ujawniać. - Wszystko się działo bez mojej wiedzy. Tamta osoba przekazywała różnego rodzaju dokumenty, a mnie zarejestrowali. Świadczą o tym dokumenty, m.in. przy rejestracji otrzymałem taki sam numer jak Antoni Szlagor, który urodził się w 1938 r, czyli wiele lat przede mną - powiedział.

dfiu1cm

Z czwartkowym werdyktem nie zgadza się oddziałowe biuro lustracyjne IPN w Katowicach. Rzecznik śląskiego oddziału Instytutu Monika Kobylańska poinformowała, że śledczy czekają na pisemne uzasadnienie i złożą apelację.

Sprawa toczy się od jesieni 2012 r. Szef oddziałowego biuro lustracyjne IPN prokurator Andrzej Majcher poinformował wówczas, że z materiału dowodowego jednoznacznie wynika, iż Szlagor był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Paweł Góral". Miał przekazać szereg istotnych informacji o duszpasterstwie akademickim w Krakowie, gdzie studiował, za co przez dwa lata od maja 1971 r. pobierał comiesięczne wynagrodzenie. "Bezpieka" chciała ponownie go namówić do współpracy w latach 80., ale odmówił. Burmistrz od początku stanowczo zaprzeczał.

Antoni Szlagor jest burmistrzem Żywca od 2002 r. Obecnie reprezentuje swój własny komitet wyborczy. Nie należy do żadnej partii. W 2002 r. został wybrany na stanowisko w drugiej turze. W kolejnych wyborach zwyciężał już w pierwszej turze. W ub.r. poparło go 64,27 proc. głosujących.

Szlagor jest też absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Z wykształcenia jest elektronikiem odlewnictwa i mechaniki. Kończył także studium podyplomowe na Politechnice Krakowskiej w zakresie zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych.

dfiu1cm

Podziel się opinią

Share
dfiu1cm
dfiu1cm
Więcej tematów