Sąd skazał białoruskich opozycjonistów
Komisja Europejska oraz przewodnicząca w tym
półroczu UE Austria potępiły zatrzymanie i skazanie na
kary aresztu przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej,
w tym jej lidera Alaksandra Milinkiewicza. Nie wykluczono
wprowadzenia nowych sankcji wobec białoruskiego reżimu.
Wzywam do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych i skazanych na areszt z powodu ich poglądów - oświadczyła komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.
Raz jeszcze wzywam władze Białorusi do przestrzegania zobowiązań wynikających z członkostwa w OBWE i ONZ oraz poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, włączając w to wolność wypowiedzi, mediów, zgromadzeń i politycznych stowarzyszeń - dodała.
Ferrero-Waldner zapewniła, że Komisja będzie śledzić rozwój sytuacji na Białorusi wyjątkowo uważnie.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell zaapelował w czwartek o natychmiastowe uwolnienie Alaksandra Milinkiewicza. "W imieniu Parlamentu Europejskiego domagam się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Alaksandra Milinkiewicza i trzech pozostałych przywódców opozycji - napisał.
Nie do zaakceptowania jest fakt, że białoruski rząd więzi opozycję z powodów politycznych - dodał Borell. Jednocześnie szef PE wyraził poparcie dla wszystkich, którzy na Białorusi walczą o demokrację, państwo prawa i przestrzeganie praw człowieka.
Milicja zatrzymała w Mińsku lidera białoruskich sił demokratycznych Alaksandra Milinkiewicza, a także innych opozycjonistów Wincuka Wiaczorkę, Siarhieja Kaliakina i Alaksandra Buchwostaua. Wszyscy przewiezieni zostali do sądu, gdzie zostali skazani na kilkanaście dni aresztu za organizację środowej demonstracji opozycji w dwudziestą rocznicę katastrofy w Czarnobylu.
Ze zdumieniem przyjęliśmy aresztowanie Alaksandra Milinkiewicza i skazanie go na 15 dni aresztu za uczestnictwo w nielegalnej manifestacji - oświadczyła w imieniu UE Austria.
"Uważamy, że pan Milinkiewicz po prostu korzystał z prawa do zgromadzeń i swobody wypowiedzi" - napisano w komunikacie. Austria wezwała do natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych, w tym przetrzymywanego od 25 marca w areszcie Alaksandra Kazulina. Za zorganizowanie jednej z powyborczych demonstracji grozi mu do sześciu lat więzienia.
Rzeczniczka komisarz Ferrero-Waldner, Emma Udwin zapewniła wcześniej dziennikarzy, że UE nie wyklucza wprowadzenia kolejnych sankcji wobec przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki. Podkreśliła jednak, że o tym zdecyduje nie Komisja, a ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich.
10 kwietnia Unia Europejska, w odpowiedzi na białoruskie wybory prezydenckie z 19 marca, które jej zdaniem nie były wolne i demokratyczne, umieściła 31 przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym prezydenta Łukaszenkę, na liście osób z zakazem wstępu do państw UE.
Także szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi Bogdan Klich potępił w czwartek w imieniu eurodeputowanych aresztowanie i skazanie białoruskich opozycjonistów.