Sąd PO nie podjął decyzji w sprawie zawieszonych osób
Krajowy Sąd Koleżeński Platformy
Obywatelskiej na sobotnim posiedzeniu nie podjął decyzji w sprawie
siedmiu osób zawieszonych w prawach członków partii - poinformował rzecznik PO Maciej Grabowski.
Jak powiedział, sąd wysłuchał osób, wobec których toczy się postępowanie wyjaśniające w związku z publikacją "Rzeczpospolitej" w sprawie tzw. afery mostowej. Dodał, że sąd nie wydał jeszcze ostatecznego orzeczenia.
Grabowski poinformował, że następne posiedzenie sądu koleżeńskiego ma się odbyć 13 grudnia. Zaznaczył, że do 15 grudnia musi być znane orzeczenie sądu, więc właśnie 13 grudnia należy się spodziewać werdyktu w tej sprawie.
Również szef klubu Platformy Jan Rokita powiedział, że Krajowy Sąd Koleżeński PO ma statutowy trzymiesięczny termin na podjęcie decyzji w sprawie siedmiu warszawskich członków PO. Przypomniał, że termin ten upływa 15 grudnia.
Rokita zapowiedział, że władze partii przed 15 grudnia nie podejmą żadnych kroków przyśpieszających. Ponieważ, jak dodał, wszystkie takie kroki "skierowane w stronę sądu byłyby elementami nacisku w sprawie". "A od tego chcemy się obronić jak od najgorszej rzeczy na świecie" - odpowiedział Rokita, pytany co będzie jeśli sąd po raz kolejny nie podejmie decyzji w sprawie polityków.
Przypomniał, także, że sąd partyjny działa niezależnie od władz partii.
Siedmioro polityków Platformy zostało zawieszonych w członkostwie w partii na okres trzech miesięcy w związku z publikacją "Rzeczpospolitej" z 3 września pt. "Towarzystwo wzajemnych inwestycji". Gazeta opisała powiązania kilku warszawskich polityków Platformy z właścicielem firmy nadzorującej budowę dwóch stołecznych mostów. W ciągu trzech miesięcy Krajowy Sąd Koleżeński ma wyjaśnić okoliczności sprawy.
Wewnętrzna komisja PO, która pod kierownictwem Bronisława Komorowskiego zajmowała się sprawą, nie znalazła potwierdzenia tez sformułowanych w artykule "Rz". Potwierdziła fakt "niedopełnienia standardów, jeśli chodzi o pełne rozdzielenie sfery działalności gospodarczej w prywatnym biznesie i pełnienia funkcji publicznych w samorządzie warszawskim" w stosunku do dwóch osób wymienionych w artykule.
Do czasu decyzji Sądu Koleżeńskiego w prawach członków partii zawieszeni zostali posłowie Marta Fogler i Jerzy Hertel. Ponadto są to Paweł Bujalski, Piotr Fogler, Jerzy Guz, Małgorzata Ławniczak-Hertel i Jolanta Skolimowska.