Sąd oddalił wniosek szpitala z Inowrocławia ws. długu Sejmu
Sąd Apelacyjny w Gdańsku z przyczyn formalnych oddalił wniosek szpitala w Inowrocławiu. Szpital wystąpił o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności wyrokowi Sądu w Bydgoszczy, zgodnie z którym Sejm ma wypłacić tej placówce ponad sześć milionów złotych.
Uznano wniosek za przedwczesny, na przeszkodzie stanęły uchybienia bydgoskiego sądu, między innymi to, iż nie poinformował on Sejmu o odrzuceniu sprzeciwu od wydanego wcześniej wyroku - poinformował Lech Magnuszewski rzecznik prasowy gdańskiego sądu apelcyjnego.
Sprawa dotyczy uchwalonej pięć lat temu tzw. ustawy 203. Sejm zagwarantował w niej personelowi placówek służby zdrowia wzrost wynagrodzeń o co najmniej 203 złote, nie wskazując jednocześnie skąd miałyby pochodzić pieniądze na podwyżki. Część placówek, jak szpital w Inowrocławiu, wypłaciła je i teraz domaga się zwrotu gotówki. Bydgoski sąd uznał, że roszczenia wobec Sejmu są zasadne. Jest to pierwszy tego typu wyrok w kraju.
Szpital w Inowrocławiu zapowiadał, że jak tylko uzyska on rygor natychmiastowej wykonalności, skieruje sprawę do komornika. Na razie będzie musiał cierpliwie czekać aż bydgoski sąd naprawi swoje błędy i ponownie złożyć wniosek o natychmiastowe wykonanie wyroku.