PolskaSąd Najwyższy o roszczeniach Żydów

Sąd Najwyższy o roszczeniach Żydów

Czy roszczenia nowojorskich Żydów wobec rządu polskiego są zasadne? Zdecyduje o tym Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Wniosek strony polskiej w tej sprawie został złożony pod koniec roku - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

05.02.2004 | aktual.: 05.02.2004 06:27

Prawnicy reprezentujący skarb państwa zdecydowali się na taki krok, gdy pierwsza rozprawa w Nowym Jorku zakończyła się oddaleniem powództwa, ale sąd II instancji uchylił to orzeczenie - informuje dziennik.

Proces o odszkodowania za pozostawiony w Polsce majątek toczy się od czterech lat. Zbiorowy pozew amerykańskich Żydów o zwrot mienia pozostawionego w latach 40. przeszedł już przez dwie sądowe instancje - pisze "Rzeczpospolita".

Pierwszy wyrok z zeszłego roku był dla Polski korzystny. Nowojorski sędzia federalny Edward Korman uznał argumenty strony polskiej , że naszemu państwu przysługuje tzw. immunitet absolutny. Zgodnie z nim obce państwo nie może być pozwane przez sądy amerykańskie. Jednak w sierpniu zeszłego roku, sąd II instancji uchylił to orzeczenie - podaje gazeta.

Sprawa żydowskich roszczeń wraca jak bumerang przy każdej oficjalnej wizycie prezydenta czy premiera w USA - pisze "Rzeczpospolita". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)