Trwa ładowanie...
dlecoxv

Sąd Najwyższy do reformy. PiS wymieni wszystkich prezesów i wiceprezesów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmiany w Sądzie Najwyższym. Wymienieni zostaną wszyscy prezesi, wiceprezesi i sędziowie funkcyjni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy do reformy. PiS wymieni wszystkich prezesów i wiceprezesów
(PAP)
dlecoxv

"Sprawa jest poważna, choć bezpośrednio dotyczy tylko 93 sędziów SN" - pisze w środę "Rzeczpospolita". Według jej nieoficjalnych informacji wygasnąć mają kadencje wszystkich sędziów funkcyjnych: od pierwszego prezesa przez prezesów, wiceprezesów poszczególnych izb aż po przewodiczących wydziałów.

Projekt zmian zakłada też nowy tryb powoływania pierwszego prezesa i pozostałych. Obecnie tryb wyboru określony jest uchwałą zgromadzenia ogólnego sędziów. Posłowie PiS twierdzą jednak, że wybór kandydatów na prezesa powinien być jawny i bardziej transparentny.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że ważność stracą wszystkie delegacje do SN. O nowych zdecyduje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

dlecoxv

Planowane jest także zmienienie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku. Dziś sędziowie odchodzą w wieku 70 lat z możliwością przedłużenia do 72 lat. Po zmianach kobiety mają przechodzić w stan spoczynku w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Aby orzekać dłużej będą musieli uzyskać zgodę nowej Krajowej Rady Sądownictwa i ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja zakłada także powstanie Izby Dyscyplinarnej. Według założeń ma ona przywrócić najwyższe standardy etyczne w środowisku sędziowskim. Jej skład wskaże nowa KRS. Odpowiadać przed nią będą sędziowie, którzy dopuścili się umyślnie przestępstwa.

Źródło: Rzeczpospolita

dlecoxv

Podziel się opinią

Share

dlecoxv

dlecoxv
Więcej tematów