Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy do reformy. PiS wymieni wszystkich prezesów i wiceprezesów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmiany w Sądzie Najwyższym. Wymienieni zostaną wszyscy prezesi, wiceprezesi i sędziowie funkcyjni.

Share
Sąd Najwyższy do reformy. PiS wymieni wszystkich prezesów i wiceprezesówŹródło: PAP
d7aqc6u

"Sprawa jest poważna, choć bezpośrednio dotyczy tylko 93 sędziów SN" - pisze w środę "Rzeczpospolita". Według jej nieoficjalnych informacji wygasnąć mają kadencje wszystkich sędziów funkcyjnych: od pierwszego prezesa przez prezesów, wiceprezesów poszczególnych izb aż po przewodiczących wydziałów.

Projekt zmian zakłada też nowy tryb powoływania pierwszego prezesa i pozostałych. Obecnie tryb wyboru określony jest uchwałą zgromadzenia ogólnego sędziów. Posłowie PiS twierdzą jednak, że wybór kandydatów na prezesa powinien być jawny i bardziej transparentny.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że ważność stracą wszystkie delegacje do SN. O nowych zdecyduje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d7aqc6u

Planowane jest także zmienienie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku. Dziś sędziowie odchodzą w wieku 70 lat z możliwością przedłużenia do 72 lat. Po zmianach kobiety mają przechodzić w stan spoczynku w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Aby orzekać dłużej będą musieli uzyskać zgodę nowej Krajowej Rady Sądownictwa i ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja zakłada także powstanie Izby Dyscyplinarnej. Według założeń ma ona przywrócić najwyższe standardy etyczne w środowisku sędziowskim. Jej skład wskaże nowa KRS. Odpowiadać przed nią będą sędziowie, którzy dopuścili się umyślnie przestępstwa.

Źródło: Rzeczpospolita

d7aqc6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7aqc6u
Więcej tematów