Sąd może umorzyć sprawę ukarania Balcerowicza
Sąd Okręgowy w Warszawie może umorzyć sprawę ukarania prezesa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza za niestawienie się na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że NBP pozostaje poza zakresem takiej komisji.
Rzecznik prasowy sądu sędzia Wojciech Małek powiedział, że na razie wyrok TK znany jest tylko z mediów, a sąd będzie musiał się z nim formalnie zapoznać.
Może dojść do umorzenia sprawy z powodu orzeczenia TK - powiedział. Zarazem nie wykluczył, że sąd może procedować nad całą kwestią mimo wyroku TK. Decyzję podejmie skład sędziowski - oświadczył.
Datę posiedzenia sądu wyznaczono już wcześniej na 2 października.
15 września komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego przyjęła wniosek, aby wystąpić do sądu o ukaranie Balcerowicza za niestawienie się przed nią tego dnia. Wniosek zgłosił Adam Hofman (PiS). Za przyjęciem wniosku głosowali posłowie koalicji, przeciw było dwóch posłów PO; od głosu wstrzymali się posłowie SLD i PSL. Opinie co do decyzji komisji były podzielone.
Sam Balcerowicz mówił, że nie stawił się, bo jego przesłuchanie mogłoby zagrozić niezależności banku centralnego i wartości polskiego pieniądza. Dodawał, że chce zaczekać na werdykt Trybunału Konstytucyjnego, czy powołanie komisji jest zgodne z ustawą zasadniczą.
Kara grzywny może wynieść do 3 tys. zł. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, jeśli w ciągu tygodnia od daty doręczenia postanowienia o wymierzeniu kary świadek przedstawi usprawiedliwienie nieobecności, kara jest uchylana.