Trwa ładowanie...
dz08kp5

Sąd: bloger znieważył Jurka Owsiaka. Ma zapłacić 5 tys. zł

Sąd Okręgowy w Legnicy wydał wyrok w głośnej sprawie jaką Jerzy Owsiak i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wytoczyły blogerowi Piotrowi W. Po rozpatrzeniu apelacji obu stron sąd uznał, że Piotr W. dopuścił się znieważenia i nakazał mu zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny. Wyrok jest prawomocny.
Share
Sąd: bloger znieważył Jurka Owsiaka. Ma zapłacić 5 tys. zł
Źródło: Eastnews, Fot: Mateusz Jagielski
dz08kp5

- Nagromadzenie, intensywność, kontekst inwektyw skierowanych pod adresem Jerzego Owsiaka pokazuje, że podstawowym celem oskarżonego było znieważenie osoby oskarżyciela prywatnego, a takie zachowanie wyczerpuje znamiona występku z artykułu 216 Kodeksu karnego - stwierdził uzasadniając wyrok sędzia Paweł Pratkowiecki.

Sąd uznał jednak, że oskarżony, pisząc negatywnie o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz spółek Złoty Melon i Mrówka Cała, nazywając ją “brudnymi interesami”, dokonanymi metodą “dojenia”, “lepkich rąk”, odbywającymi się “kosztem naiwnych podatników i z wykorzystaniem nieświadomych niczego wolontariuszy” nie złamał prawa. Nie są one bowiem "wypowiedziami o faktach, ale stanowią ocenę".

Wolność debaty publicznej - zwłaszcza w sferze, która dotyczy dysponowania środkami pozyskanymi z publicznej zbiórki - nie wyklucza ocen przeciwnych, zawartych w tekstach opublikowanych przez oskarżonego - stwierdził sędzia Pratkowiecki. - Odnosząc się do takiej postawy trzeba pamiętać, że w przestrzeni publicznej funkcjonują osoby, które nawet najbardziej szlachetne i pożyteczne działania potrafią skrytykować i ocenić wyłącznie w sposób negatywny, do czego jednak daje im prawo konstytucyjnie chroniona wolność słowa.

dz08kp5

Trzy teksty o WOŚP i Owsiaku

Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za trzy zamieszczone w 2013 r. w internecie teksty: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna".

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oskarżył blogera o to, że w tekstach tych pomówił WOŚP i jego samego o przywłaszczenie pieniędzy pozyskiwanych z publicznej zbiórki. W prywatnym akcie oskarżenia zarzucił również blogerowi, że podał nierzetelne informacje o działalności WOŚP, przez co naraził fundację na utratę zaufania publicznego. Według oskarżyciela bloger znieważył też Owsiaka przez nazwanie go "guru sekt", "romskim maczo", "królem żebraków", czy "hieną cmentarną".

W I instancji sąd uniewinnił blogera

dz08kp5

Sąd Rejonowy w Złotoryi uniewinnił blogera z zarzutów dotyczących tekstów "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów". Uznał go winnym znieważenia szefa WOŚP w trzecim z tekstów, w którym bloger nazwał Owsiaka "hieną cmentarną".

- Jerzy Owsiak odpowiedział jednak w środkach masowego przekazu zniewagą wzajemną i dlatego sąd zdecydował o odstąpieniu od kary dla Piotra Wielguckiego - argumentował wówczas decyzję sądu sędzia Michał Misiak.

dz08kp5

Podziel się opinią

Share
dz08kp5
dz08kp5
Więcej tematów