Sabotaż na Linii Rudy Żelaza? Szwedzkie służby wszczynają śledztwo
Szwedzkie służby rozpoczęły śledztwo w sprawie potencjalnego sabotażu na Linii Rudy Żelaza (Malmbanan). Ta strategiczna linia kolejowa łączy Kirunę, położoną na północy Szwecji, z norweskim miastem Narwik.
Do wykolejenia pociągu przewożącego rudę żelaza w pobliżu stacji Vassijaure, położonej blisko granicy z Norwegią doszło w sobotę. To nie jest pierwsze takie zdarzenie w tym miejscu - poprzednie miało miejsce 17 grudnia 2023 roku, co spowodowało konieczność wielotygodniowego zamknięcia linii kolejowej.
"Nie ma żadnych podejrzanych"
Policja podkreśla, że wykolejenie pociągu ma poważne konsekwencje. Zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako akt sabotażu, co umożliwia prowadzenie śledztwa w jak najszerszym zakresie. "Na chwilę obecną nie ma żadnych podejrzanych w sprawie osób" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Granica z Niemcami stoi. Polscy rolnicy blokują A2
Kluczowa rola w transporcie rudy
Linia Rudy Żelaza odgrywa kluczową rolę w transporcie rudy żelaza z kopalni w Kirunie, która jest niezwykle ważna dla globalnego przemysłu zbrojeniowego. Położenie tej linii kolejowej za kołem podbiegunowym nadaje jej strategiczne znaczenie dla wojska. Umożliwia ona transport ciężkiego sprzętu z portu w Narwiku do Szwecji, a następnie dalej przez Zatokę Botnicką do Finlandii.
Szwedzki Urząd ds. Transportu otrzymał na początku lutego wsparcie finansowe z funduszy europejskich w wysokości 100 mln koron (8,9 mln euro). Środki te mają zostać przeznaczone na modernizację Linii Rudy Żelaza, co jest związane z planowanym wejściem Szwecji do NATO.