Trwa ładowanie...
d2l99ta

Saakaszwili żąda przysłania do Odessy Gwardii Narodowej

• Szef obwodu odeskiego żąda od prezydenta Ukrainy przysłania oddziałów Gwardii Narodowej
• Michaił Saakaszwili dał do zrozumienia, że 2 maja może dojść do ekscesów
• 2 maja 2014 roku w Odessie podpalono siedzibę związków zawodowych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (AFP, Fot: MAXIM MALINOVSKY)
d2l99ta

Micheił Saakaszwili, szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy, zażądał od prezydenta Petra Poroszenki przysłania do Odessy oddziałów Gwardii Narodowej. Według niego jest to konieczne ze względu na wzrost aktywności prorosyjskich separatystów.

- W przededniu bolesnej rocznicy wydarzeń 2 maja, gdy wrogowie Ukrainy jawnie się do czegoś przygotowują, chcę jeszcze raz zwrócić się do prezydenta Ukrainy i zażądać pomocy w przywróceniu porządku. Proszę prezydenta o niezwłoczne przysłanie Gwardii Narodowej Ukrainy - oświadczył były prezydent Gruzji w wystąpieniu wideo opublikowanym na Facebooku.

2 maja 2014 roku w Odessie, w wyniku walk ulicznych między zwolennikami i przeciwnikami prozachodniej rewolucji na Ukrainie z przełomu 2013 i 2014 roku, podpalono siedzibę związków zawodowych. Zginęło wtedy 48 osób, w zdecydowanej większości prorosyjskich aktywistów; ponad 200 osób zostało rannych. Środowiska prorosyjskie zapowiadają, że w najbliższy poniedziałek będą chciały uczcić pamięć ofiar w miejscu tragedii.

d2l99ta

Saakaszwili dał do zrozumienia, że podczas uroczystości żałobnych może dojść do ekscesów. Zwrócił uwagę, że grupa chuliganów zaatakowała miasteczko namiotowe przed siedzibą władz miejskich Odessy i pobiła jego mieszkańców.

Mieszkańcy miasteczka domagają się dymisji przeciwnika Saakaszwilego, prorosyjskiego mera Odessy Hennadija Truchanowa. Za rządów zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza należał on do jego Partii Regionów. Obecnie obwiniany jest o korupcję, wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych oraz podejrzewany jest o posiadanie rosyjskiego obywatelstwa.

Wcześniej, w poniedziałek przed północą, w Odessie siedziba jednego z banków została ostrzelana z granatnika przeciwpancernego.

Saakaszwili oświadczył, że napięta sytuacja w Odessie to wynik bałaganu w Prokuraturze Generalnej Ukrainy i bezczynności Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Uznał, że rozwiązaniem tych problemów mogłoby być przywrócenie na stanowisko odeskiego prokuratora obwodowego jego rodaka Dawida Sakwarelidzego. Pełnił on tę funkcję będąc jednocześnie zastępcą prokuratora generalnego Ukrainy. Stracił pracę wraz ze zmianą rządu, do której doszło w połowie kwietnia.

Saakaszwili ostrzegł, że jeśli władze w Kijowie nadal nie będą podejmowały działań w związku z odbywającą się w kraju "kontrrewolucją", Ukraina znajdzie się na skraju przepaści. "Mamy do czynienia z jawnymi objawami rozpadu państwa" - oświadczył gubernator odeski.

d2l99ta

Podziel się opinią

Share
d2l99ta
d2l99ta
Więcej tematów